Що стоїть за раптовим звільненням і ще більш раптовим поверненням Сема Альтмана до OpenAI та що це означає для розвитку ШІ.
Раптове звільнення гендиректора OpenAI Сема Альтмана, який вважається уособленням революції генеративного ШІ, стало шоком для всієї індустрії.
Минулої п’ятниці, 17 листопада, правління OpenAI (світовий лідер у сфері штучного інтелекту і розробник ChatGPT) усунуло Сема Альтмана з посади гендиректора, стверджуючи, що «він не був постійно відвертим у спілкуванні, перешкоджаючи здатності правління виконувати свої обов’язки».
Однак Сем Альтман недовго був безробітним: корпорація Microsoft одразу запропонувала йому очолити нову передову дослідницьку групу ШІ, пообіцявши свободу дій та необхідні ресурси, а також можливість найняти колишніх колег.
Проте за кілька днів все змінилось – знову. Після того, як майже весь колектив заступився за Альтмана і пригрозив, що теж піде вслід за ним до Microsoft, Альтмана повернули до OpenAI – так само раптово, як і звільнили.
Що взагалі відбувається та які це матиме наслідки для розвитку генеративного ШІ в цілому – з’ясовував ProIT.
Бунт на ШІ-кораблі
Коли почалася ця заплутана історія зі звільненням Альтмана, мало хто насправді розумів, що за цим стоїть. Публічно причини не оголошувалися (окрім дивної ремарки про «непостійну відвертість» Альтмана – натяк на те, що засновник компанії просто брехав раді директорів?). А щодо непублічних причин одразу почали поширюватися різні чутки та теорії змов.
Зокрема, подейкували, що до звільнення Альтмана причетний Ілля Суцкевер, ще один засновник і науковий директор OpenAI. За даними джерел американських ЗМІ, саме він був ідейним натхненником перевороту, внаслідок якого Альтмана було звільнено.
Суцкевер не коментував звинувачення у підбурюванні до бунту проти Альтмана, однак журналісти згадали його вересневий твіт, у якому він написав, що «его – ворог зростання». Тож не виключено, що всередині OpenAI існували суперечки щодо змін або модернізації продукту.
А це своєю чергою свідчить про боротьбу за владу між дослідницькою і продуктовою сторонами компанії.
«Звільнення Альтмана стало кульмінацією боротьби за владу між двома ідеологічними полюсами компанії: групою, яка зародилася з технооптимізму Кремнієвої долини, підживленої швидкою комерціалізацією, й іншою, сповненою побоювань, що штучний інтелект становить небезпеку для існування людства і його потрібно вкрай обережно контролювати», – зазначило видання Atlantic.
Один з інсайдерів видання Financial Times заявив, що за кілька тижнів до звільнення Альтман намагався отримали від інвесторів з Близького Сходу і японського бізнесмена та засновника SoftBank Масайосі Сона $100 мільярдів для заснування нової компанії, яка мала б розробляти мікрочипи та конкурувати з TSMC і NVIDIA. Неназвані джерела стверджують, що такі дії Альтмана викликали занепокоєння у правлінні OpenAI.
Також видання поспілкувалося з одним з інвесторів на умовах анонімності. Він висунув іншу версію. За його словами, напруга щодо швидкості, з якою Альтман хотів розгорнути потужні інструменти штучного інтелекту, викликала занепокоєння у правлінні щодо того, що безпека цих інструментів може бути скомпрометована.
Але це лише чутки. З небагатьох фактів та публічних заяв можемо відновити хоча б частину мозаїки того, що трапилось.
Так, після новини про звільнення Альтмана голова правління OpenAI Грег Брокман опублікував спільний з Альтманом допис, де розповів хронологію подій.
З допису вбачається, що Альтман спочатку отримав повідомлення від одного з членів Ради директорів, Іллі Суцкевера, з проханням про дзвінок у п’ятницю опівдні. Коли він приєднався до конференції в Google Meet, то побачив усю Раду, окрім Брокмана. Альтману повідомили, що його звільняють, і ця новина дуже скоро стане відомою всім. Відразу після цього прохання про короткий дзвінок отримує сам Брокман – йому повідомили про звільнення Альтмана та про виведення його самого з Ради директорів. При цьому йому запропонували лишитися у компанії на своїй посаді, оскільки він «життєво важливий для компанії».
Брокман не погодився з цим і повідомив, що звільняється з компанії за власним бажанням.
Далі ситуація дуже швидко почала виходити з-під контролю. Вже наступного дня джерела повідомили, що OpenAI намагається повернути Альтмана на посаду генерального директора. Однак Альтман висунув умови свого повернення. Однією з них була вимога звільнення з компанії всієї Ради директорів, причетних до його відставки. Він навіть виставив дедлайн для ухвалення цього рішення. Однак і тоді дійти згоди не вдалося.
Але тут знов сталось неочікуване: за Сема заступилися його співробітники.
Майже весь колектив OpenAI (понад 700 людей) та навіть інвестори оприлюднили відкритий лист із вимогою повернути Сема Альтмана. Вони пригрозили, що інакше підуть у Microsoft разом з ним. Найцікавіше те, що лист підписали також усі члени Ради правління, які раніше проголосували за відставку Альтмана, в тому числі й тимчасова CEO Міра Мураті, яка очолила компанію буквально на 2 дні після звільнення Альтмана.
І найнеочікуваніше: лист на захист Сема Альтмана підписав і Ілля Суцкевер, якому медіа приписували головну роль у цьому бунті. Також він заявив, що «глибоко шкодує про свою участь у діях правління» і що «зробить усе можливе, щоб возз’єднати компанію».
Під тиском колективу правління OpenAI вимушене було «дати задню».
Вже у середу OpenAI оголосила, що Альтман повернеться на посаду генерального директора. Правління змінять, до нього увійдуть колишній технічний директор Facebook, ексголова ради директорів Twitter Брет Тейлор, колишній міністр фінансів США Ларрі Саммерс й Адам Д’Анджело. Ілля Суцкевер та інші опоненти Альтмана свої посади втратили.
Що це все означає?
Ярослав Собко, засновник AI-спільноти та онлайн-видання CyberCorsairs, вважає, що звільнення Сема Альтмана мало на меті загальмувати розвиток ШІ або принаймні загальмувати лідера цього розвитку.
«Це допомогло б тим, хто відставав», – каже фахівець.
Ті, хто задумав план «гальмування», явно не розрахували реакцію команди та інвесторів.
«Вони очікували на хаос, а всі згуртувалися навколо Сема. Це підкреслює, який він лідер. Його хотіли повернути навіть ті, кого ставили на його місце. Зливають тих, хто цього заслуговує. Сема підтримали, бо він заслуговував підтримки. Ми отримуємо те, що даємо іншим. Сем – класний лідер, тому ані команда, ані партнери від нього не відвернулися», – аналізує Ярослав Собко.
«Сем вважається одним зі світових облич ШІ, тому має таку підтримку», – погоджується Олександр Краковецький, керівник ІТ-компанії DevRain, Microsoft Regional Director.
Під керівництвом Сема Альтмана OpenAI стала лідером ринку. Сьогодні понад 92% компаній зі списку Fortune 500 використовують продукти саме OpenAI.
На думку Олександра Краковецького, один із варіантів розвитку подій після повернення Альтмана до OpenAI виглядатиме так:
«Усі вдадуть, що нічого не сталося, але всі будуть розуміти, що це теж тимчасова ситуація і готуватимуть план Б. Зокрема, Microsoft, який може спробувати або посилити свій вплив (наприклад, посісти місце чи місця в Раді директорів), або шукатиме нові партнерства, або буде переманювати спеціалістів до себе, щоб створити схожу на ChatGPT технологію, але всередині».
Якби Сема Альтмана не повернули до OpenAI, це могло б призвести до карколомних наслідків для галузі. З огляду на те, як дослідники OpenAI публічно виступили на захист Сема, вони б, скоріш за все, пішли у Microsoft разом із ним. І тоді, за словами Олександра Краковецького, ChatGPT фактично залишився б знекровленим, що подарувало б конкурентам шанс підтягнутися.
«Конкуренція – це завжди добре. Але одна справа конкуренція, а інша – корпоративні рішення, які можуть вбити найбільше відкриття останніх років», – каже фахівець.
Проте є й інший варіант: OpenAI може розпастись на кілька компаній, і тоді у світі почнеться ще більша гонка технологій.
На думку Олександра Краковецького, повернення Сема Альтмана може свідчити про дві речі.
«Перша: вплив Сема колосальний, і борд програв битву «стінка на стінку». Друга: це така «багатоходовочка», щоб прибрати нелояльний борд. Другий варіант, звісно, виглядає як теорія змови, тому я притримуюся першої версії», – каже фахівець.
На його думку, у поточній конфігурації чітко визначилися партнери – хто на якій стороні, прибрали нелояльний борд.
«Сатья Наделла (гендиректор корпорації Microsoft) показав світу ще раз, хто тут «батя» і дорослий. Зв’язки OpenAI та MS ще зміцніли. Ну і, за чутками, Сем Альтман хоче випускати нові продукти попри ризики, а отже сфера ШІ буде динамічно розвиватися», – прогнозує експерт.
Новий етап ШІ-перегонів
Після того, як Альтман повернувся, OpenAI тепер буде мати більш адекватну і стабільну Раду директорів. Окрім того, не виключено, що у межах камбеку Сем Альтман отримав карт-бланш на впровадження певних рішень. Тож опитані ProIT експерти сходяться на думці, що ШІ в цілому тепер розвиватиметься швидше.
«Звісно, Сему Альтману тепер буде легше працювати. Така підтримка, починаючи від керівництва Microsoft і до рядових інженерів, знімає багато перешкод у розвитку. У нього і так таких перешкод було не багато, а тепер взагалі майже немає. Тих, хто вважав, що розвиток ШІ можливо загальмувати так легко (звільнивши Сема Альтмана, – Ред.), позбавили ілюзій. Подолавши цю перешкоду, OpenAI ще швидше буде розвивати свої моделі. А інші компанії скористаються цим, щоб розвивати свої альтернативні рішення або обгортки для GPT-4, 5, 6, 7», – каже Ярослав Собко.
За його словами, штучний інтелект – це новий етап у розвитку людства. Зараз у світі триває змагання за те, хто буде лідером на цьому наступному етапі. А історія з дивним звільненням/призначенням Альтмана – лише перша ластівка майбутніх проривних змін у цій індустрії.
«Це як описати індустріальну революцію чи перехід людей від кочового до осілого життя. Це нова епоха. Це більше, ніж винахід смартфонів та соцмереж разом узяті. ChatGPT – це лише маленький шматочок того, що відбувається в індустрії ШІ. Просто він на поверхні та привертає найбільше уваги. Це як айсберг. На поверхні ChatGPT, а під водою – тисячі розробок з мільйонами інженерів по всьому світу змагаються за те, хто буде архітектором майбутнього», – вважає Ярослав Собко.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!