В результаті безпрецедентного розвитку невелика група технологічних компаній тепер має винятковий контроль над фондовим ринком США. Apple, Microsoft, материнська компанія Google Alphabet, Amazon, Nvidia та Meta Platforms (власник Facebook) тепер мають загальну оціночну вартість близько 10 трильйонів доларів, що становить понад 25% загальної ринкової капіталізації S&P 500.
Таке зростання можна пояснити повальним захопленням ШІ та очікуванням паузи у підвищенні відсоткових ставок Федеральною резервною системою. Примітно, що на ці акції припадає більшість приросту S&P 500.
Домінування кількох компаній з одного сектора є історичною рідкістю. Востаннє на частку п’яти найбільших компаній припадало чверть ринкової капіталізації індексу в 1960-х роках. Крім того, вперше всі п’ять найбільших публічних компаній – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon та Nvidia – працюють в одній галузі.
Хоча спочатку концентрація активів у технологіях може здатися вигідною, вона пов’язана з уразливістю. Компанії однієї галузі схильні до впливу подібних макроекономічних факторів. Наприклад, зростання відсоткових ставок часто сильніше б’є за акціями технологічних компаній через їхню залежність від позикових коштів.
Ринкова капіталізація S&P 500 тепер значною мірою залежить від акцій технологічних компаній, що робить його більш уразливим до значних коливань цін. Кетлін Брукс, засновник Minerva Analysis, попереджає, що вузька група технологічних лідерів ставить під ризик весь ринок. Наприклад, якщо відсоткові ставки піднімуться до 7%, як попередив Джеймі Даймон, це буде поганою новиною для ринку.
Отже, в той час, як Big Tech сприяла прискореному росту акцій у 2023 році, ринкова капіталізація цих компаній може згодом виявитися швидше шкідливою, ніж корисною новиною для інвесторів.
Джерело: Business Insider