Щорічний метеорний потік Оріоніди, відомий своїми яскравими та швидкими метеорами, досягне піку 22 жовтня 2023 року, повідомляє Gizmodo.
За даними NASA, на швидкості понад 148 тисяч миль на годину (66 кілометрів на секунду) ці метеори можуть перетворитися на вогняні кулі, створюючи тривалі спалахи світла. Вони часто залишають за собою яскраві «потяги», які можуть затримуватися від кількох секунд до хвилин.
Точка випромінювання цього потоку, тобто місце на небі, звідки, здається, виходять метеори, знаходиться в сузір’ї Оріона.
Важливо зазначити, що хоча назви сузір’їв допомагають спостерігачам за небом визначити місцезнаходження метеорних потоків, вони не є справжніми джерелами метеорів. Насправді метеори – це крихітні фрагменти та частинки, як правило від комет або астероїдів, які згорають, коли потрапляють в атмосферу Землі.
У випадку Оріонід – це уламки, утворені кометою Галлея, короткоперіодичною кометою, яка пролітає повз Сонце (і, як наслідок, Землю) кожні 75-79 років. Щоразу, коли ядро комети Галлея проходить повз внутрішню частину Сонячної системи, воно викидає від 3 до 10 футів (приблизно 0,9-3 метри) свого матеріалу, повідомляє EarthSky.
Для найкращого перегляду метеорного потоку NASA рекомендує дивитися під кутом від 45 до 90 градусів від радіанта.
«З такої точки зору вони виглядатимуть довшими й ефектнішими. Якщо ви подивитеся прямо на радіант, то побачите, що метеори будуть короткими. Це ефект перспективи, який називається ракурсом», – пояснює космічне агентство.
За даними Американського метеорного товариства (AMS), Оріоніди, як правило, помірні з точки зору інтенсивності метеорного дощу, генеруючи від 15 до 20 метеорів на годину на піку їх спостережень з місць із мінімальним освітленням. Однак у минулому були випадки, коли кількість метеорів зростала втричі (проте цього року інтенсивної активності не очікується).
Для отримання найкращих результатів спостереження AMS рекомендує спостерігати за метеоритним дощем відразу після півночі (він починається орієнтовно після 01:00). Це видовище триватиме до світанку.
Потік видно як з північної, так і з південної півкуль. У північній півкулі глядачі повинні дивитися на південний схід, а у південній – на північний схід.
Комета Галлея, офіційно позначена як 1P/Halley, є однією з найвідоміших і легко впізнаваних комет, яка з’являється в нашому небі приблизно раз на 76 років. Комету, названу на честь Едмона Галлея, який точно передбачив її повернення в 1758 році, спостерігали й документували понад 2 тисячоліття.
Востаннє ця комета прикрашала наше небо в 1986 році, а її наступна поява запланована на 2061 рік. Проте щорічна поява Оріонід слугує нагадуванням про тривалу присутність комети, а метеорний дощ Оріонід у 2023 році обіцяє небесне видовище, яке не можна пропустити.
Якщо вам більше подобається дивитися фільми – читайте на ProIT, що цікавого є на Netflix, Amazon Prime Video і Disney+.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!