ProIT: медіа для профі в IT
4 хв

Україна стає світовим хабом HealthCare Tech стартапів: огляд ринку

author avatar Ірина Соколовська

Від платформ для комунікації між лікарем та пацієнтом до біонічних протезів на базі штучного інтелекту – українські стартапи у напрямі HealthCare Tech мають чим похвалитися. ProIT з’ясовував, в яких умовах розвивається цей ринок, чим живе і до чого прагне.

Пандемія пришвидшила розвиток телемедицини, змусивши пацієнтів та лікарів шукати альтернативні способи для комунікації. Втім, самого майданчика для ефективної співпраці виявилося недостатньо, адже окрім швидкісного з’єднання, пацієнти потребують захисту персональних даних, а лікарі – зручного функціоналу для запису та моніторингу прогресу лікування.

Тому провайдери послуг у галузі охорони здоров’я спохопилися інвестувати у розвиток технологій і пошук цифрових рішень. Одна з головних цілей HealthCare Tech на найближчі роки – скоротити навантаження на лікарні та медперсонал.

Розробники по всьому світу працюють над створенням ефективних моделей, і Україна в цьому напрямі – не виняток. Це засвідчує бум на телемедичні платформи, застосунки, що аналізують клінічні та генетичні дані, корпоративні пошукові системи, підсилені штучним інтелектом тощо.

Наслідки російського вторгнення також не оминули HealthCare Tech. Зріс запит на сервіси, що допомагають підтримувати ментальне здоров’я. Також з’явилася потреба у високотехнологічних розробках, які дали б змогу підвищувати ефективність лікування та реабілітації.

В цих умовах розвиваються сервіси пошуку психотерапевтів Mindly та Rozmova, проєкт зі створення технологічних протезів Esper Bionics, застосунок, що підвищує ефективність реабілітації після травмувань нижніх кінцівок, Comeback Mobility.

Тренди й рішення HealthCare Tech

Бізнес-аналітики української аутсорсингової компанії TechMagic, що спеціалізується на розробці медичного програмного забезпечення, визначають шість світових трендів у HealthСare технологіях: Big Data, віддалений моніторинг стану пацієнта, віртуальна реальність, штучний інтелект, телемедицина, інтеграція фінансових інструментів.

3 жовтня Український фонд стартапів (UST) оголосив про початок конкурсу на отримання інвестиційної підтримки у розмірі до 12,5 мільйонів євро для HealthTech стартапів.

До фіналу увійшли: застосунки для відстеження стану здоров’я Apixmed, LitaHealth, MISU, Recoshelf, застосунки, які покликані підтримувати ментальне здоров’я: Aspichi, Scally Care, Obimy, Numo, телемедичні й навчальні платформи Medvoice, Rozmova, DOC.ua, MoniHeal, а також корпоративна пошукова система для внутрішніх і публічних даних Knowledgator.

Деякі стартапи, як-от Knowledgator, базуються на технологіях штучного інтелекту, інші, наприклад Aspichi, – на віртуальній реальності, однак більшість із них було б неможливо запустити без Big Data.

Big Data – фундамент цифрових рішень

Big Data – це потужні системи зберігання й аналізу даних. Вони потрібні для зберігання великих масивів інформації. Щоб створити віртуальну медичну картку і забезпечити конфіденційний зв’язок між лікарем і пацієнтом, не обійтися без Big Data.

Крім того, ефективний аналіз великих даних відкриває простір для запровадження інших технологій у галузі HealthCare, вважає Богдана Музика, бізнес-аналітикиня компанії TechMagic.

Наприклад, медичний сервіс для персоналізованого лікування хвороб Apixmed створено на основі великих даних та машинного навчання. Сервіс поєднує медичну та генетичну інформацію про пацієнта й на основі цих даних створює комплексні рекомендації для лікування.

Інший проєкт, у якому Big Data відіграють визначальну роль, – застосунок MISU. Це застосунок, який моніторить показники здоров’я користувача, передані зі спорідненого приладу – розумного годинника, аналізує їх і відслідковує негативну динаміку.

Мета проєкту – попередити потенційні проблеми зі здоров’ям користувачів. У грудні 2022 року стартап увійшов до списку «12 стартапів, що успішно впоралися з викликами воєнного часу».

Технології машинного навчання – найефективніші помічники

Ігор Степанов, співзасновник стартапу Knowledgator, зауважує, що українські розробники органічно підхопили головні світові тенденції:

«Наприклад, технології штучного інтелекту застосовуються, починаючи від відносно поширених платформ, які займаються психологічною допомогою, до hardware стартапів як Esper Bionics. Останні використовують ШІ для адаптації протеза руки під конкретну людину».

У листопаді минулого року Esper Bionics потрапив на обкладинку Time. Проєкт також віднесли до списку 200 найкращих винаходів 2022 року.

Esper Bionics виготовляють протези руки, обладнані датчиками, що дають змогу вловлювати й обробляти м’язову активність, координувати її з мозковими імпульсами й активувати дію.

Крім того, дані з датчиків передаються у хмару, яка використовує алгоритми машинного навчання. З часом протез починає розуміти часто повторювані алгоритми рухів і вчиться їх передбачати.

Удосконалення систем машинного навчання відкрило перед стартаперами нову площину для втілення своїх задумів. Штучний інтелект вже допомагає аналізувати клінічні й генетичні дані, діагностувати та передбачати захворювання, оптимізувати лікування, запобігати медичним помилкам тощо.

Серед успішних українських стартапів – революційний застосунок CheckЕye. Це програма, яка за допомогою алгоритмів машинного навчання дає змогу визначити діабетичні стани на основі фотографії очного дна. ШІ ухвалює рішення про наявність або відсутність захворювання, порівнюючи актуальну фотографію з даними десятків тисяч попередньо встановлених діагнозів.

Сьогодні CheckЕye застосовують у низці діагностичних центрів у різних регіонах України, але розробники планують зробити технологію доступною для більшого числа пацієнтів, запровадивши її також в аптеках й оптиках.

В інтерв’ю ProIT CEO CheckEye Кирило Гончарук зауважив, що одна з перспектив розвитку HealthCare Tech в Україні – застосування ШІ як допоміжного інструменту в палатах інтенсивної терапії, де необхідно стежити за життєвими показниками.

Віртуальні практикуми – майбутнє, яке скоро втілиться в життя

Віртуальна реальність – ще один тренд у сфері HealthCare Tech. На відміну від Big Data і ШІ, технології віртуальної реальності поки не часто вживані. Сьогодні це вільна ніша, однак напрям – перспективний. Про це свідчать успішні експерименти з проведення практичних занять серед студентів-медиків, зокрема. Наприклад, Медична школа імені Девіда Ґеффена при Каліфорнійському університеті легітимізувала VR-тренування для проведення навчань з оперативним лікуванням відновлення кісток.

Дослідження демонструють, що VR-технології можна застосувати приблизно до половини усіх клінічних дослідів серед студентів-медиків.

Цей підхід вигідний завдяки кільком перевагам. По-перше, викладачі можуть провести практичне заняття будь-якої складності. По-друге, із розповсюдженням цієї технології всі студенти матимуть нагоду отримати однаковий досвід. По-третє, здоров’я пацієнтів не опиниться під загрозою через можливий брак досвіду інтерна.

Дослідження Західної Асоціації ортопедії також показали, що студенти, які навчалися із застосуванням VR-технологій, виконували завдання на 20% швидше й обрали на 38% більше правильних відповідей ніж ті, хто навчався за традиційним підходом.

Український технологічний стартап Aspichi, розроблений на основі технології віртуальної реальності має широкий функціонал застосування. Одна з опцій продукту – навчання складним навичкам на кшталт протезування чи хірургічного оперативного втручання.

Для втілення ідеї застосунку, який дасть змогу пришвидшити реабілітацію після травмувань нижніх кінцівок, розробники Comeback mobility створили насадки на милиці зі спеціальними датчиками.

Інформація з датчиків про масу, з якою користувач спирається на милицю, а також кількість кроків надходить до спорідненого додатку. Коли фізіологічні дані відхиляються від зразка, програма попереджає користувача і радить, як покращити стан.

Крім того, інформацію із застосунку у режимі реального часу може переглядати лікар.

Пошук технологічних рішень, які допомагатимуть економити час і зусилля і підтримуватимуть здоров’я водночас, – це постійний, а не змінний запит. Тому HealthCare Tech залишається привабливим майданчиком для розробників-візіонерів, які мають ідею і знають, як втілити її в життя.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.