ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

США посилюють контроль над постачанням чипів зі штучним інтелектом у всьому світі

author avatar ProIT NEWS

Уряд США заявив про подальше обмеження експорту чипів і технологій штучного інтелекту, розподіливши світ таким чином, щоб зберегти передові обчислювальні потужності в США та серед їхніх союзників, одночасно шукаючи нові способи заблокувати доступ Китаю. Про це повідомляє Reuters.

Нові правила встановлюють верхню межу кількості ШІ-чипів, які можуть бути експортовані до більшості країн, і надають необмежений доступ до американських технологій штучного інтелекту найближчим союзникам США, а також зберігають заборону на експорт до Китаю, росії, Ірану та Північної Кореї.

«США зараз лідирують у сфері ШІ — як у розробленні штучного інтелекту, так і у проєктуванні ШІ-чипів. Надзвичайно важливо, щоб ми зберегли цю першість», — заявила міністерка торгівлі Джина Раймондо.

Таким чином завершується чотирирічна ініціатива адміністрації Джо Байдена щодо обмеження доступу Китаю до передових чипів, які можуть посилити військові можливості, і щодо збереження лідерства США у сфері штучного інтелекту завдяки усуненню лазівок і введенню додаткових запобіжників для регулювання процесу поширення чипів і розвитку ШІ в усьому світі.

Наразі не зрозуміло, як адміністрація обраного президента Дональда Трампа реалізовуватиме нові правила, проте обидві адміністрації дотримуються подібних поглядів щодо конкурентної загрози з боку Китаю. Норми набудуть чинності через 120 днів після публікації, тож у Трампа буде час, щоб висловити свою позицію.

Чипи та ринки

Нові обмеження торкнуться передових графічних процесорів (GPU), які використовують у центрах обробки даних для навчання моделей ШІ. Більшість таких GPU випускає компанія NVIDIA із Санта-Клари (Каліфорнія), тоді як Advanced Micro Devices (AMD) також продає ШІ-чипи. Акції NVIDIA втратили орієнтовно 5% вартості, а акції AMD — приблизно 1% на ранкових торгах.

Отримати дозвіл на експорт тепер зможуть лише авторизовані компанії, які дотримуватимуться жорстких вимог безпеки, звітності та демонструватимуть дотримання прав людини на практиці.

До цього часу адміністрація Байдена накладала широкі обмеження на доступ Китаю до передових чипів та обладнання для їхнього виробництва, щороку посилюючи ці заходи й охоплюючи дедалі більше країн, із яких існував ризик постачання технологій до Китаю.

З огляду на те, що правила змінюють світовий ринок ШІ-чипів і дата-центрів, найвпливовіші представники галузі розкритикували план ще до його офіційної публікації.

NVIDIA назвала ці правила повномасштабним надмірним втручанням і заявила, що Білий дім фактично обмежує технології, які вже доступні в ігрових ПК і на споживчому обладнанні.

Раніше постачальник хмарних послуг Oracle стверджував, що ці обмеження віддадуть більшу частину світового ринку ШІ та GPU китайським конкурентам. Водночас нові заборони не стосуватимуться ігрових чипів.

Новий поділ світу

Правила передбачають обов’язкове ліцензування експорту передових чипів у всьому світі (за певними винятками) і встановлюють контроль над так званими model weights найпросунутіших закритих моделей ШІ, які визначають ухвалення рішень у машинному навчанні та зазвичай є найціннішим елементом ШІ-моделі.

  • Приблизно 18 країн, серед яких Японія, Велика Британія, Південна Корея та Нідерланди, фактично звільнять від правил.
  • Орієнтовно 120 інших країн, зокрема Сінгапур, Ізраїль, Саудівська Аравія й ОАЕ, потрапляють під квотні обмеження.
  • Країни під ембарго на постачання зброї (росія, Китай, Іран, Північна Корея) взагалі не можуть отримувати ці технології.

Таким американським гігантам, як Amazon Web Services і Microsoft, імовірно, видадуть глобальні дозволи, проте з умовою, що не більше 50% їхніх сукупних обчислювальних потужностей для ШІ можна буде розташовувати за межами США, не більше 25% — за межами першого (Tier 1) списку країн і не більше 7% — в одній окремій країні не з Tier 1.

«США мають бути готовими до стрімкого зростання можливостей ШІ найближчими роками. Це може докорінно змінити економіку і вплинути на нашу національну безпеку», — заявив радник із національної безпеки Джейк Салліван.

Читайте також на ProIT, скільки коштів Microsoft інвестує у центри обробки даних із підтримкою ШІ цього року.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.