В сучасних умовах війни в Україні розвиток IT-індустрії стикається із безпрецедентними викликами. Проте представники галузі продовжують шукати можливості для подальшого зростання й адаптації до нової реальності.
Вплив глобальних трендів та війни на IT-галузь в Україні
Юрій Антонюк, керівник EPAM Systems, підкреслив, що спад у галузі пов’язаний не лише з війною, але й із глобальними тенденціями на ринку.
«Всі тренди, а саме війна, зміни на глобальному ринку та розвиток штучного інтелекту, впливають на розвиток IT-галузі в Україні. Звичайно, у нас є специфіка, пов’язана з війною, але українська IT-індустрія за 2 роки війни вже адаптувалася», – сказав Антонюк.
Він додав, що зараз світові ринки вирівнюються після надлишкових інвестицій у галузь під час пандемії COVID-19, що призводить до уповільнення зростання порівняно зі зростанням під час пандемії.
Юрій Антонюк також зазначив, що українські IT-фахівці, незважаючи на важкі умови, змогли зберегти свою репутацію надійних партнерів у співпраці з клієнтами. Однак відновлення галузі все ще стримується глобальною кон’юнктурою, і це позначається на всіх її напрямах.
Дмитро Осика, генеральний директор MODUS X та IT-директор ДТЕК, зауважив, що війна змусила великий бізнес зупинити всі проєкти у 2022 році. Зараз компанії поступово повертаються до інвестицій, спрямовуючи їх на стійкість бізнесу. Інвестиції скеровуються у кібербезпеку, штучний інтелект та інші інновації, які здатні захистити компанії та допомогти їм зростати.
За його словами, попит на IT-фахівців у групи компаній ДТЕК зріс на 20% порівняно із довоєнним періодом.
«Штучний інтелект суттєво змінює потреби ринку. Він відкриває нові можливості для розвитку та конкуренції, але водночас створює виклики для молодих фахівців. Раніше початківці могли опановувати професію із рутинних завдань, які зараз виконують машини. IT-спеціалісти повинні опановувати нові інструменти та вчитися розширювати свої навички, розвиваючи компетенції у різних напрямах», – зазначив Дмитро Осика.
Нові підходи до організації та розвитку індустрії
Святослав Кавецький, голова наглядової ради Львівського IT-кластера, зауважив, що через війну багато українських IT-компаній організовують команди із фахівців, які працюють за кордоном, хоча їхні головні офіси залишаються в Україні.
«Багато хто каже, що це не патріотично, але цей підхід дає змогу підтримувати валютну виручку і створювати робочі місця навіть у складних умовах. Також представники українських компаній, які працюють за кордоном, допомагають контактувати із замовниками в той час, коли українці, які перебувають в Україні, не можуть виїжджати за кордон. А для нашої галузі це дуже важливо, адже понад 90% усіх контрактів підписуються за умов особистих зустрічей», – зазначив він.
Святослав Кавецький додав, що українська IT-галузь має потенціал для зростання навіть за умов затяжної війни.
Він наголосив, що переорієнтація із сервісної на продуктово-сервісну індустрію є важливою тенденцією, яка дає змогу залучати нових клієнтів і зміцнювати позиції на світовому ринку.
Юрій Антонюк зауважив, що українські IT-компанії мають скористатися підвищеною увагою до штучного інтелекту, щоб залучити інвестиції та прискорити відновлення індустрії. Спільні зусилля сервісних і продуктових компаній повинні допомогти один одному використати цю хвилю, коли глобальні міжнародні компанії інвестують у розвиток ШІ мільярди доларів.
Розвиток кібербезпеки в умовах війни
Сергій Мартинчук, генеральний директор Cisco в Україні, зазначив, що кібербезпека стає одним із ключових напрямів розвитку IT-індустрії в Україні.
«Кібервійна триває повсюди на території України, і кожна компанія має самостійно захищати себе від кіберзагроз. Відмінність кібервійни від реальної війни – це те, що нові технології поширюються дуже швидко і всі країни мають доступ до них, на відміну від темпів і можливостей поширення реальної зброї. Україна стала агрегатором новітніх технологій із точки зору кібербезпеки, адже війна створює нам такі виклики, з якими ніхто у світі ще не стикався», – зауважив Мартинчук.
Він додав, що українські фахівці з кібербезпеки набули безцінного досвіду та готові підтримувати клієнтів на глобальному рівні, використовуючи свої знання для вирішення нових проблем у цифровому просторі. Представникам української IT-індустрії разом із представниками влади необхідно знайти шляхи, як ми можемо передати цей досвід на глобальні світові ринки.
Вихід на нові ринки та міжнародне партнерство
Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації України, закликав українські компанії активніше виходити на ринки Близького Сходу, де спостерігається високий попит на IT-послуги.
«Це країни з великою капіталізацією, але в них ще недостатньо розвинена IT-індустрія. Вони захоплюються українськими рішеннями та спеціалістами», – підкреслив Борняков.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!