Зміни в ліцензії Redis та Elasticsearch можуть стати кінцем проєктів із відкритим кодом, які підтримують окремі постачальники. InfoWorld розбирався у тому, що це означає.
Кілька тижнів тому Redis змінив свою ліцензію із ліцензії BSD 3-Clause, схваленої Open Source Initiative (OSI), на ліцензію Redis Source Available License (RSALv2). Цей крок повторив попередню зміну ліцензії Elastic для Elasticsearch, яка перейшла з ліцензії Apache 2.0 на ліцензію Elastic (ELv2). Тоді, так само як OpenSearch було розгалужено з Elasticsearch із відкритим кодом, Valkey було розгалужено із Redis з відкритим кодом.
Як перехід від ліцензії із відкритим кодом до ліцензії з доступним кодом вплине на спільноту Redis із відкритим кодом? З точки зору перспективи OpenSearch, оскільки вона стосується Elasticsearch.
Звичайні користувачі Redis із відкритим кодом
Звичайні користувачі, про яких тут ідеться, – це підприємства, які внутрішньо використовують Redis із відкритим кодом. Більш відомі компанії мають внутрішню політику, яка дає їм змогу розгортати програмне забезпечення із добре зрозумілими ліцензіями OSI. Нові ліцензії означають, що їм потрібно буде повторно оцінити, чи можуть вони продовжувати використовувати Redis.
Якщо у вашій компанії немає юриста, у якого достатньо часу чи впевненості, щоб оцінити ліцензію RASLv2 і визначити, як умови застосовуються у вашій компанії, можливо, вам доведеться перебудувати весь стек програм.
Спеціалізовані користувачі відкритого коду
Одним із важко вимірюваних наслідків зміни ліцензії Redis буде втрата спеціалізації. У випадку з Elasticsearch екосистема підтримувала цілі компанії, які створювали спеціалізовані дистрибутиви для заповнення різних ніш, які Elastic не міг адекватно обслуговувати самостійно.
Bonsai є чудовим прикладом одного з таких спеціалізованих користувачів. Розробники розпочали роботу як перший постачальник Elasticsearch як послуги у 2012 році. У Bonsai вони надають інструменти та налаштування, які дають змогу пошуковцям-практикам зосередитися на забезпеченні чудового пошуку. У 2021 році вони стали першою компанією, яка запропонувала керований сервіс OpenSearch, що спеціалізується на пошукових програмах.
Іншим чудовим прикладом спеціалізованого користувача є Logz.io, який пропонує розміщену версію Elasticsearch, що зосереджена на зборі журналів та аналітиці. Заснована у 2014 році, компанія все своє майбутнє поставила на відкритий Elasticsearch.
Протягом багатьох років Logz.io внесла багато виправлень помилок і покращень, які допомагають користувачам, що спеціалізуються на зборі журналів та аналітиці.
Жодна компанія не може адекватно охопити всі різні ніші, де продукт може використовуватися. Саме тут спільнота з відкритим кодом стає настільки важливою. Вона пропонує різні точки зору, виправлення помилок та функції, які одна компанія не могла б надати. Завдяки цьому так багато випадків використання можна охопити одним проєктом із відкритим кодом.
Читання між рядків
Твердження про те, що хмарні провайдери «крали» у Redis, не роблячи свого внеску в її розвиток, є явною помилкою. Із семи найбільших учасників Redis за останні 2 роки лише троє пов’язані з нею.
- Oranagra – Redis.
- enjoy-binbin – Tencent Cloud.
- yossigo – Redis.
- Soloestoy – Alibaba Cloud.
- Madolson – AWS.
- Guyube7 – Redis.
- Hwware – Huawei.
Ці учасники внесли більшу частину коду, написаного для Redis протягом останнього часу.
Для тих, хто може бути збентежений тим, чому так мало активних учасників Redis: спільнота не витрачала більшу частину своїх інженерних годин на Redis із відкритим кодом. Більшість із понад 700 співробітників компанії працюють над платними продуктами, такими як Redis Enterprise або Redis Cloud, які дуже відрізняються від продукту з відкритим кодом.
Redis із відкритим вихідним кодом значною мірою покладається на клієнта, щоб знайти відповідний сервер для читання та оновлення ключів і значень, тоді як пропозиція Redis Enterprise працює більше як проксі з єдиною точкою входу.
Цікаво те, що хмарні постачальники не відтворювали роботу, виконану за допомогою Redis Enterprise. Вони надавали зручний спосіб розгортання Redis із відкритим кодом.
Враховуючи те, що сталося за останні кілька років, ймовірно, що ми є свідками кінця проєктів із відкритим вихідним кодом, підтримуваних одним постачальником. Багато з цих компаній розглядають відкритий вихідний код як засіб сприяння прийняттю свого програмного забезпечення, а потім переходять на заборонну ліцензію, коли воно починає досягати масового впровадження через хмарного постачальника. За останні роки це траплялося більше разів, аніж можна порахувати.
Є лише кілька компаній, які можуть надійно надавати програмне забезпечення із відкритим вихідним кодом без шкоди для власного прибутку. Це такі гіганти ПЗ, як AWS, Google і Microsoft. Вони можуть комфортно робити внесок у програмне забезпечення з відкритим кодом і співпрацювати з компаніями, які спеціалізуються на деяких більш нішевих випадках використання.
Можливо, вони не змогли покрити ці ніші самостійно, але з допомогою громади вони можуть. І, зрештою, навіть меншим компаніям, які надають керовані пропозиції, потрібно десь їх розмістити. Чи не так?
Експерти пророкують світле майбутнє для Valkey – відкритого форка Redis. Наразі AWS, Google Cloud, Oracle, Ericsson і Snap оголосили, що допомагатимуть підтримувати Valkey. Вони роблять довгострокові інвестиції у впровадження хмарних сервісів.
Раніше ми повідомляли, що Microsoft Azure, вслід за AMD, скасовує комісію за перенесення даних до іншої хмари.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!