Компанія OpenAI продовжує реалізовувати свій план зі зменшення залежності від чипів Nvidia і розробляє перше покоління власних напівпровідників для штучного інтелекту, повідомляє Reuters.
За інформацією джерел, розробник ChatGPT завершує дизайн свого першого внутрішнього чипа найближчими місяцями та планує відправити його на виробництво до Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Процедура передачі першого дизайну на завод для виготовлення відома як taping out.
OpenAI та TSMC відмовилися коментувати.
Ця інформація свідчить про те, що OpenAI дотримується амбітної мети розпочати масове виробництво на TSMC у 2026 році. Зазвичай початкова стадія tape-out обходиться в десятки мільйонів доларів і триває приблизно шість місяців для отримання готового чипа, якщо OpenAI не заплатить значно більше за прискорене виготовлення. Немає жодної гарантії, що чип запрацює з першого разу. Якщо станеться збій, компанія муситиме діагностувати проблему і повторити tape-out.
За словами фахівців, у самій OpenAI чип, орієнтований на тренування ШІ-моделей, розглядається як стратегічний інструмент для посилення переговорних позицій із постачальниками чипів. Після стартового чипа інженери OpenAI планують створювати щоразу досконаліші процесори з ширшими можливостями.
Якщо перший tape-out відбудеться успішно, розробник ChatGPT зможе організувати масове виробництво свого першого власного AI-чипа та потенційно випробувати альтернативу чипам Nvidia вже цього року. Плани OpenAI щодо передачі дизайну TSMC свідчать про стрімкий прогрес у створенні першої власної мікросхеми — у багатьох інших компаній на це йдуть роки.
Великі технологічні компанії на кшталт Microsoft та Meta роками намагаються розробляти власні чипи, але не надто успішно. Нещодавнє падіння ринку, спровоковане появою китайського AI-стартапу DeepSeek, викликало питання, чи справді потрібна така кількість чипів для створення потужних моделей надалі.
Розробкою чипа в OpenAI займається внутрішня команда під керівництвом Річарда Хо. Її чисельність подвоїлася за останні місяці, досягнувши 40 осіб, у співпраці з Broadcom. Хо приєднався до OpenAI понад рік тому, перейшовши з Google, де він допомагав керувати програмою розробки власного ШІ-чипа. Минулого року Reuters уперше повідомило про плани OpenAI спільно з Broadcom.
Команда Хо менша, ніж масштабні підрозділи гігантів на кшталт Google чи Amazon. За оцінками галузевих джерел, вартість створення одного чипа для амбітного великомасштабного проєкту може сягати 500 мільйонів доларів. Ця цифра може подвоїтися з урахуванням розробки відповідного ПЗ та додаткової апаратної інфраструктури.
Розробники генеративних ШІ-моделей, як-от OpenAI, Google і Meta, продемонстрували, що збільшення кількості чипів, об’єднаних у дата-центрах, підвищує «розумність» моделей, і, відповідно, попит на чипи стає практично нестримним.
Meta заявила, що витратить 60 мільярдів доларів на AI-інфраструктуру протягом наступного року, а Microsoft — 80 мільярдів доларів у 2025 році. Нині чипи Nvidia залишаються найпопулярнішими з приблизно 80% ринкової частки. Саме OpenAI теж бере участь в ініціативі Stargate вартістю 500 мільярдів доларів, яку минулого місяця оголосив президент США Дональд Трамп.
Однак зростання витрат і залежність від одного постачальника спонукали великих замовників, як-от Microsoft, Meta, а тепер і OpenAI, розглядати власні чи сторонні альтернативи чипам Nvidia.
За словами джерел, перший власний ШІ-чип від OpenAI, хоча й придатний і для тренувань, і для роботи моделей, спочатку використовуватиметься обмежено та головно для підтримки виконання AI-моделей. Чип гратиме незначну роль у загальній інфраструктурі компанії.
Щоби охопити всю широту завдання — на кшталт програм Google чи Amazon із розробки AI-чипів, — OpenAI довелося б найняти сотні інженерів.
TSMC виготовлятиме AI-чип OpenAI за своїм передовим 3-нанометровим техпроцесом. За словами джерел, у мікросхемі використовуватиметься популярна схема із систолічними масивами (systolic array), оперативна пам’ять високої пропускної здатності (HBM), як у чипів Nvidia, а також розширені мережеві можливості.
Раніше ми повідомляли, що Samsung став лідером у виробництві чипів, випередивши Intel і NVIDIA.
Читайте також на ProIT: Чип M5 надходить у масове виробництво для MacBook Pro, iPad Pro і Vision Pro.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!