Цього тижня пролунало кілька заяв від представників української влади щодо месенджера Telegram.
На заході в «Медіацентрі Україна – Укрінформ», відповідаючи на запитання журналістів, представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов визнав, що Telegram містить низку загроз для безпеки України, і треба шукати варіанти вирішення цієї проблеми.
«Що стосується Telegram, то загрози, які він несе для суспільства, є реальними. Йдеться не про окремих користувачів чи окремі медіа, які представлені на цій платформі, – питання до самої платформи. Вона містить у собі низку загроз для інформаційної, і не тільки інформаційної, безпеки нашої країни. Так, на це питання треба давати відповідь, і я думаю, що це обов’язково відбудеться», – сказав посадовець.
За словами Юсова, Україна зараз вибудовує комунікацію з адміністраціями всіх платформ, у тому числі із Telegram, щоб працювати за прозорими правилами: і згідно з українським законодавством, і відповідно до міжнародних стандартів.
«З кимось це виходить краще вирішувати, з кимось – складніше. З Telegram виходить найважче. Це постійна робота, багаторівнева. Як на території самої платформи шляхом створення контенту, який би руйнував міфи, роз’яснював і покривав цільову аудиторію, так і робота з погляду унормування діяльності цих майданчиків. Усі ці заходи вживаються, але роботи ще справді багато», – зауважив представник ГУР.
Пізніше в ексклюзивному коментарі Telegram-каналу «Труха Україна» Андрій Юсов повідомив, що у ГУР Міноборони не має претензій до діяльності нових медіа. Йдеться про Telegram-канали, які цінують свою репутацію й авторитет серед читачів.
Хоча проблема розповсюдження фейків і небезпечних для цілісності країни матеріалів таки є. Здебільшого йдеться про «помийки» пропагандистів із рф. Тож у ГУР вважають, що сам Telegram має бути зацікавлений у тому, щоб перевести свою роботу на законні рейки, принаймні в Україні.
Своєю чергою голова Нацради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасимʼюк зазначила в інтервʼю одному з телеканалів, що влада намагалася встановити контакт з адміністрацією Telegram, але безрезультатно.
«У Telegram немає з ким говорити. Ми пробували звернутися до Telegram, до платформи. Кілька листів ми відправили (електронні адреси знаходили десь в інтернеті), щоб попросити їх вступити з нами в якусь комунікацію, щоб вони видалили певний «токсичний» контент, який ми спостерігали, і люди про це скаржилися. Але відповіді немає», – сказала посадовиця.
Ольга Герасимʼюк вважає, що штрафи й взяття під державний контроль діяльності Telegram та інших компаній, які надають цифрові послуги, – це питання часу.
Керівник Головного управління радіоелектронної боротьби та кібербезпеки Генерального штабу ЗСУ полковник Іван Павленко в інтервʼю «Українській правді» сказав:
«Telegram у мене в телефоні фізично не існує. Якщо ми спілкуємося, то використовуємо Signal, можливо WhatsApp».
Про ризики, які несе використання месенджера Telegram, раніше повідомляли й інші експерти. Зокрема, експерт ГО «Інститут дослідження кібервійни» Єгор Аушев раніше також заявляв, що Telegram – це наразі фактично легалізований «даркнет» (повністю анонімна, нерегульована і нікому не підконтрольна частина Інтернету). У ньому зараз ті чи інші особи можуть розповсюджувати інформацію різного характеру, і на цю інформацію немає зовсім ніякого впливу. Тому експерт радить українським військовим і членам їхніх родин не використовувати Telegram для їхньої ж безпеки.
Читайте також на ProIT блог експерта із кібербезпеки Костянтина Корсуна:
«Технічну можливість зруйнувати свій продукт у вашому смартфоні Telegram теоретично має. А може під виглядом оновлення також шпигунську програмку надіслати».
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!