Google підписала першу в історії пряму корпоративну угоду про купівлю енергії, отриманої шляхом термоядерного синтезу, з Commonwealth Fusion Systems (CFS) — компанією, яка відокремилася від Массачусетського технологічного інституту (MIT) у 2018 році. Про це повідомляє Reuters.
Згідно з умовами угоди, Google закуповуватиме 200 МВт електроенергії з проєкту ARC, загальна проєктна потужність якого становить 400 МВт. CFS розробляє цей об’єкт у штаті Вірджинія — одному з головних центрів розміщення дата-центрів у США. Фінансові деталі угоди не розкриваються.
Протягом десятиліть фізики у національних лабораторіях та приватних компаніях намагалися створити керований термоядерний синтез — за допомогою лазерів або, як у випадку CFS, великих магнітів, які змушують легкі атоми зливатися й виділяти велику кількість енергії.
У 2022 році Ліверморська національна лабораторія (Каліфорнія) вперше досягла позитивного енергетичного балансу в термоядерному експерименті з використанням лазерів.
Однак досягнення інженерного паритету, коли енергії на виході більше, ніж потрібно на запуск і підтримку реакції, залишається складним викликом. Щоб станція могла генерувати енергію для мережі, реакції повинні відбуватися постійно, а не епізодично.
«Так, ще залишаються серйозні виклики у фізиці й інженерії, які потрібно подолати, щоб зробити технологію комерційно життєздатною та масштабованою. Але саме тому ми інвестуємо вже зараз, щоб реалізувати це майбутнє», — заявив Майкл Террелл, керівник напряму передових енергетичних технологій Google.
Попит на електроенергію зростає в усьому світі на тлі розвитку ШІ й інфраструктури дата-центрів, і це посилює інтерес до термоядерної енергії. На відміну від розщеплення атома (ядерної енергетики), синтез не утворює великої кількості радіоактивних відходів. Якщо технологія вдасться, це стане важливим внеском у боротьбу зі зміною клімату.
CFS планує почати генерацію енергії з ARC уже на початку 2030-х років, але компанія ще має пройти наукові випробування.
«Без партнерства, без амбітної мети та рішучих дій ми не подолаємо ці виклики», — сказав Боб Мумгард, генеральний директор і співзасновник CFS.
За його словами, проєкт ARC допоможе пройти етап «дитячих хвороб» термоядерної енергетики, зокрема, зрозуміти, як часто виникають збої в роботі реакторів і як забезпечити їх стабільну експлуатацію.
Google повідомила про збільшення інвестицій у CFS, однак точну суму не назвала. У 2021 році Google була серед інвесторів, які загалом вклали $1,8 мільярда у CFS. Поточний раунд фінансування співмірний з інвестиціями 2021 року.
Читайте на ProIT: NVIDIA та її імперія ШІ: топ-стартапи, у які інвестує компанія.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!