Незважаючи на багаторічні зусилля вчених по всьому світу, комерціалізація технології ядерного синтезу на Землі ще не була досягнута. Проте Білл Гейтс, який суттєво інвестував як у стартапи з ядерного поділу, так і синтезу, робить ставку на передові технології для забезпечення перспективного шляху до зеленої енергії.
«Я великий прихильник того, що ядерна енергія може допомогти нам вирішити кліматичну проблему», — зазначив співзасновник Microsoft (MSFT) в інтерв'ю The Verge.
Гейтс давно висловлює свою підтримку новаторському підходу до кліматичних технологій.
Ці погляди стали особливо актуальними останніми роками на тлі зростаючої стурбованості щодо енергоспоживання великих технологічних компаній. Наприклад, за прогнозами Інституту досліджень електроенергетики, енергоспоживання дата-центрів для обчислень штучного інтелекту може подвоїтися й досягти 9% національного споживання електроенергії до 2030 року.
На думку Гейтса, дата-центри для штучного інтелекту насправді спричинять менше ніж 10% зростання енергоспоживання. Незважаючи на це, великі технологічні компанії шукають чисті джерела енергії та будуть використовувати поділ і синтез для сприяння цьому переходу до зеленої енергії, сказав він.
Наприклад, Microsoft минулого року підписала договір на купівлю електроенергії з Helion Energy — компанією з ядерного синтезу, підтримуваною Семом Альтманом, із планом закупівлі електроенергії від стартапу у 2028 році.
Ядерний синтез, який вважається перспективним джерелом масової, доступної та чистої енергії, — це той самий процес, який живить Сонце й зірки. Він відбувається, коли два легкі атоми зливаються в один важчий, вивільняючи при цьому енергію. Для цього необхідні дуже високі температури — близько 10 мільйонів градусів Цельсія, повідомляє Міжнародне агентство з атомної енергії.
Як пише Observer, технологія ядерного синтезу отримала значну фінансову підтримку останніми роками. З 1992 року загальне фінансування галузі становило $7,1 мільярда, причому 900 мільйонів доларів було вкладено минулого року, за даними нещодавнього звіту Асоціації ядерного синтезу.
У звіті також зазначено, що 89% приватних компаній, які займаються синтезом, вірять, що технологія стане операційною до кінця 2030-х років.
Серед стартапів, що працюють над комерціалізацією синтезу, п'ять підтримуються Гейтсом через його фонд Breakthrough Energy Ventures, орієнтований на інвестиції у кліматичні технології.
Мільярдер вклав кошти в компанії, як-от Zap Energy, яка планує побудувати електростанцію на основі синтезу в найближчі кілька років, і Type One Energy, що використовує магніти для злиття атомів.
Як Гейтс, так і Джефф Безос, засновник Amazon (AMZN), підтримали стартап Commonwealth Fusion Systems, який прагне зробити комерціалізацію ядерного синтезу реальністю у найближчому майбутньому.
Незважаючи на скептицизм щодо того, чи вдасться комерційно реалізувати ядерний синтез, який не викидає парникових газів або вуглекислого газу, у найближчі роки чи десятиліття, Гейтс залишається оптимістом.
«Хоча часові межі більш віддалені, я думаю, що роль синтезу з часом стане надзвичайно важливою», — сказав він.
Також Гейтс інвестував у сучасні форми ядерного поділу, який генерує енергію шляхом розщеплення атомів.
Він намагається розробити дешевшу форму поділу через інвестиції у розмірі $1 мільярд у стартап TerraPower, який нещодавно розпочав будівництво атомної електростанції у Кеммерері, штат Вайомінг. Мета компанії — створити більш доступні та безпечні форми поділу, використовуючи воду для охолодження реакторів замість натрію.
«Люди ставляться до цього скептично, оскільки раніше цього не робили. Але вони побачать, як ми будуємо цю станцію. Якщо все вдасться, вона може зробити свій внесок», — сказав Гейтс.
Він не єдиний, хто підтримує розвиток ядерної енергетики.
Безос також став великим інвестором у технології синтезу, інвестуючи у канадський стартап General Fusion, який мріє створити пілотний завод.
Сем Альтман, засновник OpenAI, також інвестував у цю галузь, підтримуючи компанії Helion Energy та Oklo, що займаються ядерною енергією.
Читайте також на нашому сайті про три найбільші проблеми центрів обробки даних.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!