ProIT: медіа для профі в IT
5 хв

9 геніальних роботів-рятувальників

author avatar ProIT NEWS

BBC Science Focus опублікував огляд роботів, які створені, щоб рятувати людські життя.

Пожежна команда

Пожежний робот з дистанційним керуванням
Фото: Getty

Вже кілька років уряд Китаю розвиває технологію, яка дає змогу людям залишатися поза небезпечною зоною пожежі, керуючи роботами-пожежниками.

Ще у 2020 році місто Тунляо, що на півночі Китаю, представило свою бригаду пожежних машин. Підрозділ із 10 одиниць, відомий як Blade Formation, включає роботів, дрони й спецтранспорт.

Однією з основних переваг цього підходу є вогнестійкість: роботи можуть працювати при температурах 1000 °C  понад 30 хвилин. Вони також можуть використовувати датчики для виявлення джерел тепла, складної місцевості та горючих газів.

Підземний пошук

Підземний робот DARPA шукає покинуту будівлю.
Фото: Університет Карнегі-Меллона

Пошук людей, які потрапили в пастку у темних підземних тунелях і печерах, для більшості людей не є розвагою, але у 2017 році Агентство перспективних оборонних досліджень США (DARPA) перетворило це на гру.

DARPA запропонувало конкурс, щоб стимулювати інновації в автономному підземному картографуванні та навігації, які могли б принести користь рятувальникам, які працюють після обвалення шахт і під час рятувальних операцій у печерах.

Після кількох раундів змагань у 2021 році в Louisville Mega Cavern у Кентуккі відбувся фінал змагання SubT. Успіх аеротехніки надихнув Canary Aero на створення компанії, яка виробляє безпілотники для картографування шахт і перевірки роботи інфраструктури.

Працюють ноги

Робот-павук на землі.
Фото: Технологічний інститут Джорджії

У статті, опублікованій у журналі Science у 2023 році, дослідники з Технологічного інституту Джорджії пояснили, що «послідовно з’єднані ноги робота забезпечують надійне транспортування по складній місцевості, не вимагаючи датчиків і контролю». Або, інакше кажучи: роботу-багатоніжці не потрібні очі. Це дивовижний факт, який існує також у природі, принаймні для деяких видів багатоніжок.

За словами авторів статті, така технологія без датчиків може знизити витрати та мати перевагу в середовищах, що швидко змінюються, де контролер не має часу реагувати на інформацію про оточення, яке виявляє робот.

Тральщик

Робот-мінник на кам'янистому пляжі.
Фото: Tethys Robotics

За словами генерального директора Tethys Robotics Йонаса Вюста, бурхливе середовище океану є головним завданням для цього робота.

«Для роботи в таких умовах були розроблені інноваційні програмні рішення, які дають змогу роботу сприймати навколишнє середовище та діяти відповідно», – зазначив він.

Прототип Proteus був переданий експертам з утилізації вибухових речовин у 2022 році для перевірки його здатності виявляти металеві боєприпаси.

Наразі робот працює на тросі та використовує ШІ для досліджень на глибині понад 300 метрів. Проте Tethys розробляє повністю автоматизованих та неприв’язаних роботів, які мають діяти як люди-дайвери у непередбачуваних умовах на глибині океану.

Зміїні очі

Складене зображення робота-змії, який шукає тих, хто пережив землетрус.
Фото: Університет Карнегі-Меллона

Коли у 2017 році в Мехіко стався землетрус, Червоний Хрест Мексики звернувся до дослідників із лабораторії Університету Карнегі-Меллона з проханням застосувати робота-змію для пошуку вцілілих серед уламків.

Хоча робот-змія не знайшов людей, він зміг продемонструвати корисність роботів, створених за зразком змій, забезпечивши живу трансляцію з-під уламків, щоб допомогти рятувальним командам. Відтоді Biorobotics Lab оновила програмне забезпечення робота, зробила його користувальницький інтерфейс більш інтуїтивно зрозумілим і розробила плаваючого робота зі схожою конструкцією.

Професор Хауї Чосет, співдиректор лабораторії, пояснює, що його команда розробляє схожих на змій роботів, оскільки вони можуть прослизати через крихітні простори та досягати місць, куди не можуть потрапити люди й інші машини.

«Це важливо під час пошуково-рятувальних робіт, коли час не на вашому боці, і ви хочете знайти жертв якомога швидше та не порушуючи, ймовірно, крихке середовище», – каже він.

Робот- інспектор

Собака-робот у печері.
Фото: ANYbotics

ANYmal – чотириногий робот, створений для проведення автономних перевірок на промислових об’єктах. Це спадкоємець кількох поколінь роботів від Швейцарського федерального технологічного інституту в Цюріху та його дочірньої компанії ANYbotics.

Хімічний виробник BASF випробував найновіший ANYmal на своєму заводі в Людвігсгафені (Німеччина), де він використовувався для перевірки стану обладнання під час навігації по об’єкту.

ANYmals також призначені для використання на заводах із виробництва електроенергії та відновлюваних джерел енергії або на нафто- та газопереробних заводах, де вони можуть збирати дані в місцях, доступ до яких може бути небезпечним для людей.

Блискавичний рій

Маленький літаючий робот.
Фото: MIT

Ці «жуки-блискавки» майже такі ж маленькі, як їхні реальні побратими, і можуть світитися різними кольорами.

М’які матеріали, що імітують м’язи, які вчені MIT використовували для керування крихітними крилами роботів, можуть стискатися 400 разів на секунду. Це створює підйомну силу, необхідну для польоту бота, а також створює сильне електричне поле, яке активує люмінесцентні частинки, вбудовані у «м’язи», змушуючи їх світитися.

Вчені розробили їх з урахуванням пошуково-рятувальних операцій, щоб боти подавали сигнали та стежили один за одним.

«Ми плануємо відправляти сотні або більше цих крихітних роботів на місця катастроф, щоб вони спільно шукали тих, хто вижив і передавали інформацію операторам», – каже інженер-робототехнік Массачусетського технологічного інституту, професор Кевін Чен.

Наразі боти прив’язані до крихітних дротів, але дослідники працюють з іншими командами MIT, щоб створити мініатюрні батареї та схеми, щоб роботи могли літати без прив’язки.

Птах у клітці

Робот із колесами лізе по стіні.
Автор фото: Robotican

Rooster (півень) – трохи невідповідна назва цього робота-розвідника від ізраїльської компанії Robotican, оскільки, на відміну від свого тезки, він здатний літати. Завдяки продуманому дизайну робота можна використовувати на землі й у повітрі.

Він може котитися по поверхнях, літати, маневруючи крізь вузькі проходи та вікна, долати перешкоди та підніматись чи спускатись сходами.

За словами фахівців Robotican, структура, схожа на клітку-колесо, є захисною, але водночас гнучкою, що дає змогу працювати на різних територіях.

Розроблений для допомоги в пошукових операціях, робот використовує камери та датчики для сканування простору, тож рятувальникам не потрібно заходитися в небезпечні зони без потреби.

Rooster також може спілкуватися з пошуковими групами та іншими роботами через систему зв’язку, яку використовують військові США для польових операцій.

Надішліть собак

Дві роботизовані собаки на порожній залізничній колії.
Фото: New York Yimes/Redux/Eyevine

Понад 1000 цих жовтих роботів, які отримали назву Spot, уже патрулюють заводи й електростанції. І тепер пожежна служба Нью-Йорка починає використовувати цих роботів для пошуково-рятувальних місій.

У квітні 2023 року повідомлялося, що Spot був направлений для обстеження залишків обваленої автостоянки, яка вважалася надто нестабільною, щоб туди могли потрапити пожежні бригади.

Розроблений компанією Boston Dynamics, яка є підрозділом Массачусетського технологічного інституту, Spot може отримувати доступ до місць, куди люди не можуть потрапити, надсилати відеоматеріали, визначати небезпеку, перевозити до 14 кг ваги та, якщо є додаткова «рука», відкривати двері й перемикати різні перемикачі.

Читайте також на ProIT: Доповнена реальність, роботи-офіціанти та ШІ: foodtech у ресторанному бізнесі.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.