Багато речей становлять загрозу для ноутбуків (розлиті напої, зловмисне програмне забезпечення, падіння з великої висоти), але не всі небезпеки зовнішні.
Ось 5 повсякденних речей, які ви, можливо, робите і які насправді навантажують ваш ноутбук більше, ніж ви уявляєте. Уникнення цих помилок допоможе продовжити термін служби вашого ноутбука.
Помилка № 1: вентилятор
Багато ноутбуків мають один або кілька вентиляторів, вбудованих у корпус. Вони призначені для надходження свіжого повітря, яке продувається через радіатор. Це повітря допомагає відводити внутрішнє тепло, зберігаючи ноутбук прохолодним.
Вказаний процес є критично важливим для всіх ноутбуків, тому важливо переконатися, що ви не порушуєте роботу вентиляторів.
Що найбільше псує вентилятори? Пил і волосся. Чим більше пилу та волосся всмоктується вентиляторами вашого ноутбука, тим більше вони забиватимуть внутрішні шляхи вашого ноутбука, і забитий ноутбук згодом перегріється, спричиняючи пошкодження вашої системи та компонентів.
Тому рекомендується проводити регулярне очищення. Ви можете самостійно відкрити корпус ноутбука й очистити його від пилу. Балончик зі стисненим повітрям може легко видути все, що потрапило у вентилятори чи радіатор.
Однак пил — це не єдине, що може заглушити вентилятор. Все, що перешкоджає або обмежує потік повітря, зменшить охолоджувальні можливості вашого ноутбука і створить навантаження на двигуни вентиляторів. Наприклад, використання ноутбука на м’якій поверхні (як-от ковдра, плюшевий диван тощо), яка притискається до впускних отворів, спричинить проблеми.
Рішення полягає в тому, щоб завжди використовувати ноутбук на твердій поверхні, яка не перекриває нижню частину корпусу, щоб вентиляційні отвори ніколи не були закриті.
Помилка № 2: перегрівання
Перегрівання вашого ноутбука буде поганою новиною для майже всього, що всередині. Компоненти вашого ноутбука розроблено для роботи в певних температурних діапазонах. Занадто високі температури можуть прискорити зношення пристрою або, що ще гірше, повністю пошкодити його частини.
Надлишок тепла може розплавити припій, що має вирішальне значення для збереження зв’язку між частинами системи.
Комірки пам’яті можуть перегріватися і виходити з ладу. Термопаста вашого процесора може засохнути, що ще більше зменшить його здатність залишатися холодним.
Тепло також погіршить роботу батареї, спричиняючи втрату її ємності та скорочення терміну служби, поки одного дня ваш ноутбук не доведеться постійно підключати до мережі, оскільки він просто не зможе більше заряджатися.
Тепло є вбивцею ноутбука. Якщо ви хочете, щоб ваш ноутбук прослужив якомога довше, то повинні зробити все можливе, щоб запобігти накопиченню тепла.
Помилка № 3: відсоток заряду акумулятора
Тепло — не єдине, що погіршує роботу батареї ноутбука. Насправді батареї ноутбука розряджаються самі по собі з часом, і ви нічого не можете з цим зробити.
Але якщо ви хочете переконатися, що батарея вашого ноутбука працює якомога довше, не залишайте його постійно підключеним до 100% заряду та не залишайте ноутбук із розрядженою батареєю на кілька днів, тижнів або місяців. Обидві ці крайності зменшать термін служби батареї.
Якщо вам пощастить, ваш ноутбук може мати функцію захисту батареї, яка завчасно припиняє зарядку, коли батарея досягає певного рівня (зазвичай близько 80% або 85%). Одним із таких прикладів є режим збереження, доступний у програмному забезпеченні Lenovo Vantage.
Ця функція дозволяє тримати ноутбук підключеним до електромережі, не даючи йому постійно працювати на 100%.
Помилка № 4: перепади температури
Екстремальні коливання температури також можуть створити певні ризики для вашого ноутбука.
Вам не потрібно особливо хвилюватися, коли ви переходите з теплого середовища в холодне, але вам потрібно бути обережними при переході з холодного в тепле. Чому? Тому що конденсат може утворюватися там, де його не видно.
Якщо всередині вашого ноутбука утвориться конденсат, це може спричинити коротке замикання в компонентах, що миттєво призведе до руйнування системи.
Отже, будьте уважні, приносячи свій ноутбук із вулиці. Переконайтеся, що він упакований у сумку чи рюкзак, і зачекайте, поки він досягне кімнатної температури, перш ніж увімкнути його. Киньте пакет кремнезему (або будь-який інший осушувач) в сумку або рюкзак.
Слід також уникати заряджання ноутбука, коли він дуже холодний, оскільки це може пошкодити акумулятор.
Помилка № 5: недбале ставлення до обладнання
Якщо ваш ноутбук не створено за вражаючими новітніми специфікаціями, вам потрібно бути обережними у поводженні з ним.
Деякі ноутбуки мають гнучкі основи та кришки дисплея. Якщо ноутбук до того ж важкий, весь пристрій може погнутися, якщо ви візьмете ноутбук за краї. Таке згинання може пошкодити компоненти всередині системи, які не призначені для згинання.
Грубе поводження також може призвести до навантаження на шарнір дисплея. Якщо шарнір починає рухатися, він може защемити проводку, яка утримує ваш дисплей і вебкамеру підключеними. Ніколи не беріть ноутбук лише за дисплей.
Читайте також на ProIT: 5 налаштувань ChatGPT для миттєвого підвищення продуктивності (і як вони працюють).
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!