Деякі з найбільш універсальних команд, які можна запускати в командному рядку Linux, це ті, які дають змогу передавати вихідні дані однієї команди іншій за допомогою так званого пайпу.
Також можна налаштувати складні команди як «псевдоніми», щоб вам залишалося лише ввести простий рядок для їх запуску. Корисні команди наводить NetworkWorld.
Використання пайпів
Однією з особливостей роботи із командним рядком є можливість використовувати вертикальні смужки (тобто |) для передачі результатів однієї команди іншій. Наприклад, ви можете підрахувати кількість людей, які зайшли на сервер Linux, за допомогою такої команди:
Команда who показує вам, хто увійшов в систему. Команда wc -l підраховує рядки виводу, надіслані командою who.
Нещодавно запущені команди можна переглянути за допомогою такої команди:
Останні оновлені файли в поточному каталозі ви можете переглянути за допомогою такої команди:
Деякі з псевдонімів у розділах нижче також використовують пайпи.
Створення псевдонімів
Одна з найбільш ощадливих і розумних речей, які ви можете зробити на початку роботи з Linux, – це перетворити складні команди на псевдоніми. Інакше кажучи, ви пов’язуєте слово чи абревіатуру на кшталт «ll» із командою на кшталт «ls -l» або окреме слово на кшталт «recent» із командою на зразок «history | tail -10», щоб переглянути останні 10 команд, які ви використовували.
Псевдоніми заощаджують час, зменшуючи обсяг команд, який вам потрібно вводити, і допомагають уникнути помилок при наборі, надаючи всі деталі команди. Особливо якщо ви використовуєте їх часто (менше друкуєте) або рідко (потрібно менше сил мозку, щоб запам’ятати, як їх використовувати).
Щоб зберегти псевдоніми, вставте їх у свій файл .bashrc, і вони будуть доступні кожного разу, коли ви відкриваєте вікно терміналу.
Розуміння шляху пошуку $PATH
Шлях пошуку в системі Linux – це послідовність розташувань файлової системи, розділених двокрапками (:), яка використовується для пошуку команди під час її введення.
Наприклад, якщо ви введете «date», ваша оболонка переглядатиме кожне місце на вашому шляху пошуку, доки не знайде виконуваний файл із таким іменем. Коли вона знаходить команду, то виконує її. Ваші параметри PATH мають містити такі каталоги, як «/usr/bin» і «/usr/local/bin».
Шлях пошуку можна перевірити за допомогою такої команди:
Редагування текстових файлів
Перш ніж почати створювати текстові файли (нотатки, списки чи сценарії), вам необхідно буде ознайомитися з одним із текстових редакторів Linux. За замовчуванням у багатьох системах Linux сьогодні називається «vim». Це дає змогу легко додавати вміст, переміщатися між рядками у файлах, замінювати слова чи рядки тощо.
Подібно до псевдонімів, сценарії дозволяють запускати серію команд, просто ввівши їхню назву. Ось приклад дуже простого скрипту:
Перший рядок визначає оболонку, яка буде використовуватися для запуску сценарію. Без цього використовуватиметься поточна оболонка. У двох інших рядках відображатиметься використовуваний сценарій та ім’я користувача, який його запускає.
Щоб створити такий простий скрипт, ви повинні запустити vim за допомогою команди «vim myscript». Натисніть «i», щоб увійти в режим введення, а потім введіть показаний текст. Коли ви закінчите вводити текст, натисніть клавішу Еnter, щоб вийти з режиму введення, а потім введіть «:wq», щоб зберегти файл і вийти з vim.
Зауважте, що під час введення назви сценарію скриптам потрібно надати дозвіл на виконання за допомогою такої команди, як показано нижче.
У наведеному вище прикладі назві сценарію передує «./», оскільки поточне розташування файлової системи, ймовірно, не вказано у вашому шляху пошуку.
Написання сценаріїв полегшить виконання багатьох завдань, особливо якщо вони включають складні команди (наприклад, цикли, які давали змогу запускати команди із серією значень, або оператори case, що виконуються по-різному залежно від певної змінної).
Підсумки
Використання пайпів, псевдонімів і сценаріїв може зробити командний рядок Linux простішим у використанні та потужнішим.
Раніше ProIT повідомляв, що ядро Linux 6.6, позначене як LTS, підтримуватиметься до 2026 року.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!