ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Що таке RISC-V і чому він став важливим для Java?

author avatar ProIT NEWS

RISC означає комп’ютер зі скороченим набором інструкцій (reduced instruction set computer). RISC-V – це нова архітектура процесора, на яку варто звернути увагу. Чому саме, розповідає DevOps.com.

Arm і RISC-V є типом архітектури процесора. Іншим відомим типом архітектури процесора є x86.

Чипи Arm і RISC-V використовуються в різних галузях (від планшетів до серверів), але спочатку вони були націлені на ринок вбудованих пристроїв. Їхні конструктивні особливості дозволяють запропонувати достатню продуктивність при низькому споживанні електроенергії.

RISC-V – це нова архітектура командного набору (instruction set architecture, ISA), заснована на моделі комп’ютера зі скороченим набором інструкцій (RISC). Проєкт започаткували в Каліфорнійському університеті у Берклі, а у 2015 році його перейняв фонд RISC-V.

Проєкт RISC-V створив нову модель, засновану на підході з відкритим кодом, що дає змогу користувачам використовувати ці процесори безкоштовно.

RISC-V складається з набору основних інструкцій. Ці інструкції діють як місток між обладнанням і програмним забезпеченням. RISC-V включає 47 інструкцій, а додаткові розширення можуть бути додані модульним способом. Завдяки цьому RISC-V менший порівняно з x86 або ARM.

На відміну від інших популярних процесорів, RISC-V використовує відкритий вихідний код, тому будь-хто може розробляти, виготовляти та продавати чипи й програмне забезпечення RISC-V.

Таким чином, RISC-V відкрив нові можливості для сучасних обчислювальних пристроїв – від мобільних телефонів до суперкомп’ютерів і навіть мікрочипів для космічної промисловості. Технології космічної промисловості є дуже складними, оскільки вони працюють у дуже різних факторах навколишнього середовища.

Отже, нещодавнє оголошення NASA про вибір SiFive RISC-V як основного процесора для процесора високопродуктивних обчислень у космічних польотах (HPSC) є чудовим прикладом потужності архітектури RISC-V.

У дослідженні, проведеному SHD Group щодо ринку RISC-V, прогнозується, що до 2030 року обсяги ОС RISC-V досягнуть $92,7 мільярда, що становить 47% від щорічного зростання.

Слід зазначити, що сьогодні Азія на крок попереду у використанні архітектури RISC-V, а лідерами є Huawei та Alibaba. Але відбувається збільшення участі таких компаній, як Google, IBM тощо. Водночас раннє впровадження RISC-V вже викликало політичні дебати щодо політики торгівлі мікрочипами між США та Китаєм.

Java на RISC V

Java є однією з найпоширеніших мов для вбудованих систем. Однак застосування Java для вбудованих систем вимагає її адаптації до їхніх технічних вимог, тому Oracle й кілька постачальників OpenJDK створили спеціальну версію Java для вбудованих систем.

Середовище виконання Java для вбудованих пристроїв має бути скомпільоване в рідну ISA для цільового обладнання, підтримуване спеціально адаптованими, відносно невеликими пакетами середовища виконання, здатними виконуватися на кількох процесорах, якщо це необхідно для розширення ємності.

RISC-V представляє новий тип апаратного забезпечення і також потребує адаптованої версії Java. Тому спільнота Java ініціювала порт RISC-V, який був успішно інтегрований у JDK 19.

Сьогодні багато постачальників OpenJDK і дистрибутивів Linux прагнуть запропонувати пакети для RISC-V. Поступово більшість постачальників постачатимуть пакети JDK, адаптовані до RISC-V.

Зокрема, BellSoft випустила збірки Liberica JDK для Linux на RISC-V для JDK 21 LTS. BellSoft зобов’язується підтримувати версію 21 до 2032 року, надаючи користувачам усі переваги середовища виконання Java з відкритим кодом від провідного учасника OpenJDK.

Підтримка RISC-V у Liberica JDK пропонує три віртуальні машини: серверну віртуальну машину, клієнтську віртуальну машину та мінімальну віртуальну машину, розроблену спеціально для систем із низькою продуктивністю, щоб ваші програми Java запускалися швидше та використовували менше пам’яті.

OpenJDK і RISC-V є проєктами з відкритим кодом. Liberica JDK є безкоштовним для особистого та комерційного використання.

Раніше ми повідомляли, що п’ять компаній (Qualcomm, Bosch, Infineon Technologies, NXP Semiconductors і Nordic Semiconductors) запускають спільне підприємство, покликане розвивати архітектуру RISC-V із відкритим кодом. Таким чином ці виробники напівпровідників для смартфонів, автомобілів тощо прагнуть зменшити залежність від ліцензованих технологій Arm.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.