Wi-Fi 7 забезпечує набагато вищу продуктивність, аніж поточна технологія Wi-Fi 6E. Використовуючи переваги широкого простору діапазону 6 ГГц, Wi-Fi 7 пропонує кілька інноваційних способів прискорити продуктивність, подолати перешкоди та зменшити затримку мережі, пише NetworkWorld.
Основні переваги Wi-Fi 7
Wi-Fi 7 теоретично у п’ять разів швидший за Wi-Fi 6E, але реальна продуктивність, ймовірно, буде набагато нижчою за опубліковані 46 Гбіт/с, каже Девід Лессін, директор технологічної дослідницької та консультаційної компанії ISG. Тим не менш Wi-Fi 7 працює значно краще, ніж Wi-Fi 6E.
Збільшена швидкість – це лише одна з переваг Wi-Fi 7. За словами Лессіна, новий стандарт також подвоює розмір каналу, створюючи суттєві покращення в організації потоків даних.
Також існує можливість для пристроїв використовувати кілька частот і каналів Wi-Fi одночасно. Теоретично це має призвести до кращої продуктивності мережі.
Попри те, що Wi-Fi 7 забезпечує низку вдосконалень у таких сферах, як безпека, пропускна здатність і затримка, найбільш очікуваним удосконаленням є багатоканальна робота (MLO), яка пропонує можливість доступу до кількох діапазонів (2, 4, 5 і 6 ГГц) і поширення передачі даних у кількох діапазонах одночасно. Про це зазначає Джино Діон, керівник відділу інноваційних рішень, мережевої інфраструктури та фіксованих мереж компанії Nokia.
За його словами, окрім підвищення пропускної здатності MLO покращує затримку до рівнів продуктивності, близьких до Ethernet, а також пропонує значне підвищення надійності та диференціації трафіку.
З Wi-Fi 7 ширина каналу розширюється зі 160 МГц до 320 МГц, фактично подвоюючи пропускну здатність, зауважує Діон.
«Для коротких відстаней модуляція змінюється від 1024QAM до 4096QAM, що може підвищити пропускну здатність ще на 20%», – розповідає посадовець.
Крім того, гнучке використання каналів (FCU) дозволяє ширше використовувати канали навіть у зонах із високим рівнем перешкод.
«FCU використовує такі функції, як Multi Resource Units (MRU), що забезпечує більш гнучке й ефективне використання доступного спектру, і puncturing – здатність передавати «проколоту» частину каналу спектру, де деякі канали використовуються застарілими користувачами», – йдеться у повідомленні.
Загальний результат, за словами Діона, становить максимальну швидкість передачі даних:
- 23 Гбіт/с на частоті 6 ГГц порівняно з 9,6 Гбіт/с у Wi-Fi 6 або Wi-Fi 6E.
- 36 Гбіт/с із MLO, що у 3,75 раза більше порівняно з Wi-Fi 6.
З іншого боку, пристрої та програмне забезпечення повинні мати підтримку Wi-Fi 7, щоб користувачі могли повністю скористатися перевагами нової технології.
«Слід враховувати бюджет і час оновлення життєвого циклу, оскільки вони вплинуть на результати. Ймовірно, подовжать час для реалізації всіх переваг мережі Wi-Fi 7», – пояснює Лессін.
Wi-Fi 7 – нова технологія, тому на початку буде надбавка до ціни пристроїв. Це призведе до подорожчання маршрутизаторів і клієнтських пристроїв, прогнозує Діон.
«Спочатку, як і з кожним новим поколінням Wi-Fi, буде обмежена кількість продуктів, сертифікованих Wi-Fi Alliance», – переконаний посадовець.
Кому варто перейти на Wi-Fi 7?
На цьому етапі корпоративні користувачі отримають найбільшу користь від нової технології.
Кількома яскравими прикладами є стадіони, аеропорти, готелі та заводи, каже Сян Лі, інженер із галузевих рішень у Keysight Technologies, постачальнику електроніки для тестування та вимірювального обладнання.
«Вдосконалення роботи OFDMA (множинний доступ з ортогональним частотним поділом каналів) дасть змогу збільшити кількість клієнтів на точку доступу», – зазначає він.
Швидко зростаюча кількість підприємств розгортає велику кількість пристроїв Інтернету речей і використання ШІ. Ці пристрої можуть допомогти підприємствам підвищити ефективність і продуктивність, але їм потрібні надійні й ефективні магістральні мережі.
Wi-Fi 6 не має достатньої пропускної здатності для роботи з цими пристроями, а приватні мережі 5G споживають більше енергії та є дорогими в розгортанні й експлуатації, зауважує Лі.
З Wi-Fi 7 організації, які все ще покладаються на застарілі технології Wi-Fi 6 або Wi-Fi 5, швидше за все, отримають значну вигоду у продуктивності мережі, каже Лессін. Також необхідно враховувати кількість клієнтських пристроїв, здатних повністю використовувати переваги Wi-Fi 7.
Кінцеві користувачі, які бажають значно збільшити швидкість Wi-Fi та знизити затримку, найбільше виграють від переходу на Wi-Fi 7, переконаний Діон.
Апаратна підтримка
Хоча перші точки доступу Wi-Fi 7 вже випущені на ринок, досі немає чітких ознак того, наскільки успішним буде початкове розгортання апаратного забезпечення.
«Wi-Fi 7, безумовно, чинить великий тиск на виробників маршрутизаторів, точок доступу і пристроїв. Це, ймовірно, також підніме планку для невеликих стартапів, які хочуть увірватися в простір Wi-Fi», – каже Лі.
За словами експерта, кількість нових функцій у Wi-Fi 7 вимагатиме серйозного оновлення апаратного забезпечення, перш ніж щось станеться.
«Якщо у вас немає радіочастотного компонента для підтримки пропускної здатності, ви не можете сказати, що підтримуєте Wi-Fi 7», – пояснює він.
Нині більшість доступного обладнання для інфраструктури Wi-Fi 7 орієнтовано на споживчий ринок, особливо геймерів. Серед провідних постачальників – Asus, eero (Amazon), NetGear і TP Link.
За словами Лессіна, всі ці постачальники пропонують життєздатні, але відносно дорогі варіанти для малого та середнього бізнесу й сегменту перших користувачів.
На комерційному фронті Лессін вважає, що великі постачальники корпоративного апаратного забезпечення, такі як Cisco, HPE, Juniper, Aruba та Fortinet, підходять до ринку Wi-Fi 7 обережно, але неминуче стануть основними гравцями на ринку.
«Я також збираюся спостерігати за Sophos Wireless та Ubiquiti UniFi, оскільки вони мають кілька переконливих варіантів Wi-Fi 6/6E», – каже експерт.
Підтримка програмного забезпечення
Wi-Fi Alliance затвердив свій стандарт сертифікації лише в січні 2024 року, тому програмні продукти й послуги залишаються дефіцитними. Лессін зазначає:
«Оскільки лідери мережевих ідей очікують інтеграцію ШІ, нам доведеться почекати, щоб побачити, що принесуть такі компанії, як Juniper Mist, Extreme Networks, NetOps, Fortinet та інші».
Лі прогнозує, що технології мережевого програмного забезпечення повинні будуть йти в ногу з величезним і все більш складним асортиментом пристроїв і програм.
«Так само, як ми бачили з керуванням мережею 5G, нам знадобляться інтелектуальні способи керування всім трафіком», – зазначає Лі.
Що стосується безпеки, то Wi-Fi 7 пропонує значний приріст захисту мережі.
За словами Лі, Wi-Fi 7 продовжує рух до WPA3 й відходить від попередніх методів безпеки, які, як було показано, містять серйозні вразливості.
«Ми також побачимо на ринку програмне забезпечення, розроблене для мереж, або пристрої Wi-Fi 7», – переконаний він.
Чи підходить Wi-Fi 7 для бізнесу?
«З Wi-Fi 7 ви матимете найкращий у своєму класі рівень безпеки, покриття і продуктивність. Промислові середовища, такі як склади, фабрики та навіть зовнішні об’єкти, наприклад порти й аеропорти. Всі можуть отримати значну користь у наданні критично важливих послуг на безпрецедентному рівні якості», – прогнозує Діон.
Як і у випадку з впровадженням будь-якої нової технології, перед переходом на Wi-Fi 7 підприємствам, які ухвалили відповідне рішення, потрібно буде створити прийнятне бізнес-обґрунтування. Воно повинно включати очевидну потребу та рентабельність інвестицій і часу, каже Лессін.
Для підприємств із виробництва, транспортування та доставки також варто розглянути 5G, A5G Advanced Release 19 і приватні бездротові мережі, які можуть бути більш ефективним варіантом.
Дивлячись вперед
Версія Wi-Fi 7E, ймовірно, буде випущена протягом кількох років, прогнозує Лессін. Тим часом Wi-Fi 8 вже перебуває на стадії планування, але, ймовірно, про нього ще зарано починати говорити, оскільки Wi-Fi Alliance щойно випустив свою програму сертифікації Wi-Fi 7.
«У короткостроковій перспективі ми сподіваємося побачити більший прогрес у підтримці апаратного забезпечення Wi-Fi 7», – говорить Лі.
У довгостроковій перспективі буде зростати оптимізація програмного забезпечення і програм.
«Коли деякі основні принципи будуть створені, ми побачимо більше інтелектуальних застосунків IoT для корпоративних користувачів і клієнтів. Вони, ймовірно, матимуть інтегровані можливості штучного інтелекту та машинного навчання. Тому прогрес, можливо, ближче, ніж ви думаєте», – переконаний фахівець.
Раніше ми повідомляли, що Wi-Fi Alliance починає офіційну сертифікацію пристроїв із Wi-Fi 7.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!