ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Чи є арешт засновника Telegram прецедентом для соціальних мереж та їхніх власників?

author avatar ProIT NEWS

Керівники найбільших у світі компаній соціальних мереж зазвичай уникали особистої відповідальності, навіть коли їхні платформи піддавалися критиці. Про це йдеться в матеріалі Sky News.

Компанії соціальних мереж, такі як Facebook, X і TikTok, неодноразово піддавалися атакам з боку політиків через нездатність достатньо боротися з поширенням дезінформації, але їхні засновники трималися осторонь від контенту, опублікованого користувачами на платформах.

Хіба що не єдиний випадок стався, коли Марк Цукерберг, який керує материнською компанією Facebook, Instagram і WhatsApp, особисто вибачився перед сім’ями, які заявили, що їхні діти постраждали від соціальних мереж. Це відбулося під час слухань у Сенаті США.

Однак переслідування співзасновника месенджера Telegram Павла Дурова французькою владою встановлює новий прецедент.

Після 4 днів під вартою у Франції Дурову висунули попередні звинувачення у дозволі злочинної діяльності на Telegram. У заяві в середу прокуратура Парижа заявила, що проти нього розпочато офіційне розслідування за ймовірними злочинами, серед яких:

  • Співучасть в адмініструванні онлайн-платформи для здійснення незаконних операцій організованою бандою.
  • Відмова від спілкування з владою.
  • Співучасть в організованому злочинному розповсюдженні сексуальних зображень дітей.

Павло Дуров повинен залишатися в країні під судовим наглядом зі встановленою заставою у розмірі 5,56 мільйона доларів (5 мільйонів євро) і зобов’язаний з’являтися до відділку поліції Франції двічі на тиждень.

У Франції офіційне розслідування не означає визнання провини й не обов’язково призводить до судового розгляду, але вказує на те, що судді вважають, що справи достатньо для продовження розслідування.

Представники Telegram заявили, що компанія дотримується законів ЄС, а її модерація відповідає галузевим стандартам.

Компанія додала у своїй заяві:

«Абсурдно стверджувати, що платформа або її власник відповідальні за зловживання платформою».

Павло Дурову 39 років. Він народився в росії, але став громадянином Франції у 2021 році. Telegram разом із братом Миколою вони заснували у 2013 році.

Цей застосунок, який налічує майже мільярд користувачів у всьому світі, забезпечує шифрування повідомлень і захист повідомлень користувачів від доступу третіх осіб.

З цієї причини Telegram використовують інформатори та інші люди, які перебувають під загрозою. Водночас французькі законодавці стверджують, що зворотний бік цієї монети полягає в тому, що застосунок дозволяє здійснювати організовану злочинну діяльність.

Арешт Дурова викликав занепокоєння серед інших технічних керівників. Так, Ілон Маск захистив його, заявивши, що модерація — це пропагандистське слово для цензури.

Звинувачення проти Павла Дурова можуть змусити інші соціальні мережі й інтернет-платформи агресивніше модерувати свої сайти, щоб переконатися, що вони не порушують закони. Про це сказав Деніел Лайонс, професор регулювання Інтернету у Школі права Бостонського коледжу.

Нові регуляції в ЄС та Великій Британії спрямовані на те, щоб змусити технологічні компанії взяти на себе більшу відповідальність за потенційно шкідливий контент, опублікований на їхніх платформах.

Apple, Meta та материнська компанія Google також піддаються розслідуванню ЄС за окремими законами, призначеними для обмеження ринкової влади світових технологічних гігантів. Якщо компанії визнають винними у недотриманні правил, їм загрожують штрафи у розмірі до 10% від їхнього глобального обороту.

Apple було наказано сплатити більший, ніж очікувалося, штраф у розмірі 1,8 мільярда євро (1,4 мільярда фунтів стерлінгів) на початку цього року після того, як комісія звинуватила компанію у зловживанні своїм домінуючим становищем на ринку під час розповсюдження музичних потокових застосунків для користувачів iOS через свій App Store.

Цими днями BBC повідомила, що Telegram, який має понад 950 мільйонів зареєстрованих користувачів, неодноразово відмовлявся приєднатися до міжнародних програм, спрямованих на виявлення та видалення матеріалів про насильство над дітьми в Інтернеті.

Нагадаємо, минулої суботи у Франції затримали засновника Telegram Павла Дурова.

Французька влада стверджує, що відсутність модерації контенту в Telegram і небажання співпрацювати із правоохоронними органами роблять його співучасником торгівлі наркотиками, відмивання грошей і поширення дитячої порнографії, які нібито відбуваються через месенджер.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.