Якщо на обладнання давно закінчилася гарантія, а операційна система, яка постачалася з ним, перестала отримувати виправлення безпеки багато років тому, чи можна щось корисне зробити зі старим комп’ютером? Встановіть на нього версію Linux, орієнтовану на старе, малопотужне обладнання.
HowToGeek рекомендує пʼять «спрощених» дистрибутивів для загального використання. Для тестів використовували найстаріше обладнання, яке було під рукою, а саме Dell OptiPlex 790.
OptiPlex 790 був випущений у 2011 році. Він має жорсткий диск на 500 ГБ, 4 ГБ оперативної пам’яті та 4-ядерний процесор Intel i3, що працює на частоті 3,3 ГГц.
Кожен дистрибутив встановлювали по черзі. Були застосовані всі доступні оновлення і завершені всі етапи налаштування після інсталяції.
Linux Lite
Для багатьох людей Linux Lite, ймовірно, є першим дистрибутивом, який спадає на думку, коли вони думають про легкі дистрибутиви Linux.
Мінімальні технічні характеристики для Linux Lite: процесор із частотою 1 ГГц, 2 або більше ядер, 768 МБ оперативної пам’яті та жорсткий диск на 8 ГБ. Він заснований на найновішому випуску довгострокової підтримки Ubuntu (LTS), який є 22.04, Jammy Jellyfish.
Linux Lite прагне підтримати початківців-користувачів Linux і мігрантів зі світу Windows. Він дотримується філософії Ubuntu щодо надання всього стандартного програмного забезпечення, якого, на думку фахівців, потребує користувач. Через це файл для завантаження має розмір 2,4 ГБ.
Більшість легких дистрибутивів досягають своєї легкості, відмовляючись від GNOME або KDE та використовуючи альтернативне середовище робочого столу. Linux lite використовує налаштовану версію робочого столу Xfce і менеджер вікон xfwm4.
Чіткий і сучасний робочий стіл є зручним. Усе звичайне програмне забезпечення було попередньо встановлено, включно із Thunderbird, GIMP, VLC Media Player і LibreOffice.
Таймінг Linux Lite
- Кнопка живлення до екрана входу: 1:04.
- Екран входу до робочого столу: 0:14.
Bodhi Linux
Bodhi Linux був запущений ще у 2011 році. Як і Linux Lite, він побудований на останній версії Ubuntu LTS – Jammy Jellyfish.
Раніше акцент робився на забезпеченні легкого розподілу. Встановлення забезпечувало лише основні елементи, інші ж програми встановлювалися кінцевим користувачем на свій розсуд. Зараз ви можете завантажити кілька різних ISO. Одним із них є App Pack ISO.
Для тесту було завантажено стандартний ISO, який є мінімалістичною версією Bodhi Linux. Це було завантаження 1,2 ГБ.
Мінімальні технічні характеристики: процесор із частотою 1 ГГц, 768 МБ оперативної пам’яті та жорсткий диск на 10 ГБ.
Bodhi Linux використовує робоче середовище Moksha та менеджер вікон.
Він заснований на середовищі робочого столу Enlightenment і виглядає яскраво та відшліфовано. Moksha має еквівалент кнопки «Пуск» у лівому кінці панелі завдань, де користувачі Windows можуть легко її знайти.
Було просто використовувати команду apt для встановлення додаткових програм. Цікаво, що Neofetch ідентифікував ОС як Ubuntu.
Таймінг Bodhi Linux
- Кнопка живлення до екрана входу: 0:43.
- Екран входу на робочий стіл: 0:08.
BunsenLabs Linux
Дистрибутив BunsenLabs Linux виник після закриття CrunchBang Linux у 2015 році.
Для свого робочого столу BunsenLabs Linux використовує налаштований диспетчер вікон Openbox із панеллю tint2, налаштованою як панель завдань, і системним меню, люб’язно наданим інструментом jgmenu. Це може здатися складним, але воно забезпечує стабільний і дружній до ресурсів інтерфейс і робить BunsenLabs легким у користуванні.
Було встановлено останню версію Beryllium, яка базується на стабільній версії Debian 11 Bullseye. Це було завантаження 1,5 Гб.
Мінімальні вимоги: 2 ГБ оперативної пам’яті та 20 ГБ жорсткого диска. Немає перерахованих вимог до процесора.
Нехай вас не лякає жахливий сірий фоновий малюнок робочого столу за замовчуванням, адже його можна легко змінити. Іконки, колірні схеми й інші елементи робочого столу легко налаштувати.
Надається системний монітор Conky, який надає корисну статистику системи та нагадує про деякі комбінації клавіш.
Під час використання робочий стіл BunsenLabs Linux був вражаюче швидким, незважаючи на апаратне забезпечення, та інтуїтивно зрозумілим. Це дистрибутив, який найкраще підходить для тих, хто хоча б трохи розбирається в Linux.
Таймінг BunsenLabs Linux
- Кнопка живлення до екрана входу: 0:46.
- Екран входу до робочого столу: 0:10.
Q4OS
Q4OS є дистрибутивом Linux. Остання версія Q4OS Aquarius базується на Debian Linux 12.2 Bookworm.
Q4OS доступна з робочим столом Plasma або власним середовищем робочого столу Trinity, яке розпочалося як розгалуження KDE версії 3.
Мінімальні вимоги до апаратного забезпечення: ЦП 350 МГц, лише 256 МБ оперативної пам’яті та 3 ГБ диска. Завантажений файл мав розмір 1,1 Гб.
Робочий стіл Trinity дещо ретро. Він ідеально підходить для обслуговування, здається швидким, але виглядає як комп’ютер минулих років: нагадує робочі станції SUN середини 1980-х.
Доступ до системного меню здійснюється з лівого краю панелі завдань у нижній частині екрана. Q4OS поставляється з попередньо завантаженими пакетами, такими як VLC Media Player, Thunderbird і LibreOffice.
Він дивовижний на вигляд, але напрочуд приємний у використанні. Оскільки він заснований на Debian, то ви отримуєте стабільну й добре підтримувану інсталяцію. Debian всередині Q4OS не заглушений шарами обфускації. Neofetch ідентифікує Q4OS як Debian.
Таймінг Q4OS
- Кнопка живлення до екрана входу: 0:58.
- Екран входу до робочого столу: 0:16.
Xubuntu
Xubuntu – це офіційна версія Ubuntu, яка використовує середовище робочого столу Xfce та менеджер вікон xfwm4, як і Linux Lite. Він заснований на останній версії Ubuntu LTS 22.04, Jammy Jellyfish.
Xubuntu надає повну обробку Ubuntu, але з більш легким робочим столом. Мінімальні вимоги: 1 ГБ оперативної пам’яті та жорсткий диск на 8,6 ГБ.
Ви отримуєте всі пакети, які очікуєте отримати зі звичайною інсталяцією Ubuntu, тому не дивно, що завантажується файл розміром 2,83 ГБ. У ньому є всі можливості й інструкції, які ви отримуєте від звичайної Ubuntu, тому він більш доступний для новачків, ніж, скажімо, BunsenLabs Linux.
Для завантаження Xubuntu знадобилося порівняно багато часу, але під час використання він був таким же зрозумілим, як і інші дистрибутиви, які тестувалися.
Усі п’ять із них були обмежені пропускною здатністю старого фізичного диска OptiPlex, але до цих зрозумілих затримок Xubuntu забезпечував таку ж плавну продуктивність, як і будь-який інший дистрибутив.
Таймінг Xubuntu
- Кнопка живлення до екрана входу: 1:34.
- Екран входу на робочий стіл: 0:11.
Подовження терміну служби старого обладнання має позитивний екологічний вплив.
Нагадаємо, у 2025 році припиняється підтримка Windows 10, що змусило багатьох користувачів Windows замінити обладнання, яке не може запускати Windows 11. Прогнозується, що у результаті 240 мільйонів ПК і ноутбуків можуть опинитися на смітнику.
На думку редакції HowToGeek, для планети було б краще змінити ці пристрої та встановити на них Linux.
Читайте також на ProIT: Linux отримає «сині екрани смерті», як у Windows.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!