За даними дослідження компанії CBRE, для операторів центрів обробки даних недоступність електропостачання стає все більшою проблемою, що призводить до розвитку у менших ринкових сегментах. Про це повідомляє Networkworld.
Згідно зі звітом CBRE про глобальні тенденції у сфері центрів обробки даних на 2023 рік, ринок постійно розширюється, попит зростає. Розвиток центрів обробки даних переважно обмежений лише кількома регіонами у світі, однак вони майже вичерпали свій потенціал щодо електропостачання.
Північна Вірджинія є найбільшим у світі ринком центрів обробки даних у світі із загальною потужністю 2132 мегавати. Розвиток цього регіону відбувся з кількох причин. По-перше, близькість до федерального уряду США. По-друге, у Північній Вірджинії знаходиться головний підводний кабель до Європи. Центрам обробки даних зручно бути якомога ближче до нього, щоб мінімізувати затримку передачі даних.
Однак останнім часом Північна Вірджинія втрачає свою привабливість. Місцевим жителям не подобається сусідство з гігантськими центрами обробки даних, багато з яких мають розміри футбольних стадіонів і руйнують сільський ландшафт.
Регіон Даллас/Форт-Верт залишається одним із найпопулярніших ринків у Північній Америці для розвитку центрів обробки даних зі збудованими потужностями у 323,9 мегавата. Торік у Далласі спостерігалося зростання активності оренди на 850% більше, ніж зазвичай. У результаті ринок Даллас/Форт-Верт перевершив Кремнієву долину і став другим за величиною ринком колокаційних центрів обробки даних у країні.
Сингапур вважається найбільш обмеженим ринком центрів обробки даних у світі з менш ніж 4 мегаватами доступної потужності, що є дуже дефіцитним. До прикладу, компанія Google регулярно будує окремі центри обробки даних, які мають значно більше енергоспоживання.
Іншим регіоном з обмеженим енергопостачанням є Європа.
Попит на ринку Франкфурта зумовлений великими технологічними компаніями, провайдерами хмарних послуг і провайдерами контенту.
Найближчим часом очікуються зміни у законодавстві Німеччини щодо регулювання, встановлення обов’язкових температурних режимів і впровадження використання надлишкового тепла для опалення житлових будинків. Це може ускладнити діяльність провайдерів центрів обробки даних, збільшивши витрати на виконання вимог, що додасть значних витрат на ведення бізнесу у місті.
Лондон – найбільший ринок колокаційних центрів даних у Європі, який постійно розширюється. Попит на потужності залишається відносно високим порівняно з іншими європейськими ринками завдяки присутності технологічних гігантів, міжнародних корпорацій, прекрасному розташуванню і зв’язку з Америками через морські кабелі.
Провайдери надають послуги зі швидкістю рекордно або близько до рекордних показників, але їм доведеться забезпечити додаткову потужність для підтримки зростання попиту. Потужності на ключових підстанціях електроенергії для операторів центрів обробки даних мають обмежений обсяг. У майбутньому організації можуть шукати центри обробки даних далі від Лондона.
Амстердам усе ще приваблює великі корпорації, однак його ринок вже не зростає з такою швидкістю, як у конкурентів із FLAP (Франкфурт, Лондон, Амстердам та Париж) і Дубліна. Мораторій на будівництво великих центрів обробки даних і нестача електроенергії для нових об’єктів гальмують розвиток.
Провайдери в Амстердамі можуть потенційно позиціонувати ринок як центр з edge solutions. Амстердам має вигідне розташування і засоби зв’язку, які можуть бути використані для цього, але забезпечення електроенергією є викликом для нього так само, як і для інших світових центрів. Ще одним значним обмеженням ринку є національний мораторій на центри обробки даних із навантаженням понад 70 мегаватів.
Технологічні гіганти збільшують свої інвестиції у Париж, який має відмінні транспортні та мережеві сполучення. У результаті зростає попит на хмарні послуги. Також була прийнята урядова національна стратегія щодо хмарних послуг. Це змусило багато компаній у Парижі побудувати інфраструктуру віддаленого зв’язку та прийняти ІТ-стратегію, орієнтовану на хмарні послуги.
Однак розвиток центрів обробки даних на півночі Парижа є надзвичайно складним через брак підходящих земельних ділянок і потужностей. Обмеження зонування, введене для Олімпійських ігор 2024 року, ускладнює завдання для провайдерів та інших суб’єктів, які прагнуть будувати у цьому регіоні.
Мілан є одним із тих ринків у Європі, які зростають найшвидше. Він має більше потужностей і землі, ніж інші ринки, що дає змогу новим учасникам будувати великі центри обробки даних.
Крім того, політика уряду спрямована на підтримку інвестицій у хмарні послуги та зберігання даних в Італії. До того ж підводні кабелі з’єднують Італію з іншими країнами Середземномор’я й Північної Африки та є прямий наземний оптоволоконний зв’язок із Міланом.
Усе це робить Мілан ключовим центром зв’язку, оскільки його близьке розташування до підводних кабелів дає змогу знизити затримку (латентність) у міжнародних напрямах. Прогнозується значне зростання потужності, придатної для технологічних гігантів: ринок майже подвоїться з I кварталу 2023 року до IV кварталу 2024 року.
Світовою тенденцією, яка ускладнює ситуацію, є поява вимог до сталої розвитку. Компанії часто відчувають тиск, вони змушені знижувати споживання електроенергії та користуватися відновлювальними джерелами енергії, які не настільки доступні, як традиційні джерела. Водночас нові чипи від Intel, AMD і NVIDIA споживають більше електроенергії, ніж будь-коли раніше.
Відсутність простору для центрів обробки даних призводить до обмеження можливостей для клієнтів. У CBRE стверджують, що у світі є дефіцит доступних пропозицій – доступні лише 2% від вільних місць для оренди. Це підтверджує раніше проведене дослідження від datacenterHawk, яке вказувало на обсяг у першому кварталі на рівні 2,8%.
Відсутність потужностей призводить до зростання цін. За даними звіту, Сингапур має найвищі орендні ставки – $300-$450 на місяць за потреби від 250 до 500 кіловатів, тоді як Чикаго має найнижчі – $115 -$125.
Стрімке зростання ШІ сприяло стабільній орендній діяльності та, як очікується, стимулюватиме майбутній попит на центри обробки даних.
«Це стимулюватиме інновації у дизайні й технологіях центрів обробки даних. Оператори прагнуть забезпечити потужність, яка відповідає підвищеним вимогам до щільності потужності високопродуктивних обчислень», – йдеться у звіті.
Скоріше за все, маються на увазі такі інновації, як застосування рідких охолоджувачів для зниження температури обладнання, яке обробляє штучний інтелект. ШІ зазвичай вимагає великих обчислювальних потужностей, і через це його обробка може викликати значне нагрівання. Традиційні методи охолодження повітрям можуть бути недостатніми для забезпечення ефективного охолодження такого обладнання, тому використання рідких систем охолодження може бути більш ефективним рішенням.
Раніше ми писали, що UniFabriX використовує технологію CXL Memory для підвищення щільності дата-центрів.