Mozilla може втратити Firefox, якщо суд США повністю підтримає антимонопольні пропозиції Міністерства юстиції щодо обмеження домінування Google у сфері пошуку. Про це заявив фінансовий директор Mozilla Ерік Мюльхайм під час слухань у п’ятницю, повідомляє The Verge.
Mozilla залежить від виплат Google
Мін’юст США пропонує, серед іншого, заборонити Google платити браузерам, зокрема Firefox, за статус пошуковика за замовчуванням. Також розглядають примусовий продаж Chrome і вимогу передавати результати пошуку конкурентам.
Суд уже визнав, що Google монополізував ринок пошуку, зокрема завдяки ексклюзивним угодам, які обмежують конкуренцію. Попри те, що Firefox напряму конкурує із Chrome, компанія попереджає: втрата платежів від Google поставить під загрозу її існування.
За словами Мюльхайма, приблизно 90% доходу Mozilla Corporation (комерційного підрозділу) формує браузер Firefox. Із цієї суми майже 85% надходить від угоди з Google. Цей прибуток, своєю чергою, фінансує некомерційну Mozilla Foundation.
Раптова втрата цих коштів змусить компанію скорочувати витрати в усіх напрямах, включно з розробленням Firefox. Це, ймовірно, призведе до спіралі занепаду. Зменшення інвестицій у продукт зробить його менш привабливим для користувачів, що ще більше знизить доходи.
Це також вплине на проєкти у сфері відкритого коду, а також на ініціативи Mozilla щодо використання ШІ для боротьби зі зміною клімату.
Мюльхайм наголосив, що движок Firefox Gecko є єдиним браузерним рушієм, який не належить Big Tech. Його створили, щоб не допустити монополії Microsoft у вебпротоколах і забезпечити інтероперабельність браузерів. Інші движки — це Chromium (Google) і WebKit (Apple).
У разі зникнення Gecko ринок залишиться під контролем великих технологічних корпорацій, що суперечить цілям антимонопольного розслідування.
Mozilla розглядала варіант заміни Google на Bing, проте, за словами Мюльхайма, без конкуренції з боку Google очікувана плата з боку Microsoft значно зменшиться. Крім того, Bing гірше монетизує трафік, тож виручка компанії знизиться.
У 2021–2022 роках Mozilla провела експеримент, під час якого непомітно змінила пошуковик за замовчуванням із Google на Bing для частини користувачів Firefox. Результати: суттєве зниження прибутку, що демонструє потенційні ризики для компанії, якщо вся аудиторія перейде на Bing.
У 2014–2017 роках Mozilla вже намагалася використовувати Yahoo як пошукову систему за замовчуванням, але багато користувачів залишили Firefox через негативний досвід.
Мін’юст вважає, що його пропозиції можуть створити нові конкурентоспроможні пошукові системи, які з часом зможуть забезпечити Firefox альтернативне фінансування. Але Мюльхайм застерігає: це триватиме роками, а Mozilla тим часом буде змушена жорстко скорочувати витрати, сподіваючись на невизначене майбутнє.
Мюльхайм визнав, що залежність від одного джерела доходу небажана, незалежно від рішення суду. Він навів приклад Opera, яка отримує більше доходу з реклами, ніж із пошукових угод.
Однак Mozilla, за його словами, дотримується політики захисту конфіденційності, тому масштабувати рекламний бізнес за аналогією з Opera буде складно.
Mozilla підтримує екрани вибору браузера, але не підтримує екрани вибору пошуковика. За словами Мюльхайма, Firefox регулярно нагадує, що у користувача є варіанти пошуку, адже у браузері є тисячі точок входу для пошуку.
Читайте також на ProIT: Firefox нарешті отримав групування вкладок.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!