ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Developer Tools: чого очікувати у 2025 році?

author avatar ProIT NEWS

У сфері інструментів для розробників рідко бувають швидкі революційні стрибки. Але впровадження великих мовних моделей (LLM) у робочий цикл усе перевертає. Питання у тому, чи пропоновані зміни від LLM збігаються із реальними потребами людей. Ось тренди, які The New Stack бачить у 2025 році.

LLM і генеративний ШІ

Ми поступово усвідомлюємо, що великі постачальники LLM тренують моделі на чужих даних, плюс хмарні ШІ-сервіси отримують доступ до багатьох приватних відомостей, які можуть стати їм у пригоді. Так само як Google знає, що всі шукають, бо ми це розповідаємо, постачальники LLM хочуть, щоб наші запити йшли через їхні хмари, й лише через це розвиток залишиться швидким, але вузьким.

Наприклад, інструменти на кшталт CodeGate, що створюють «брандмауер» між вашим ШІ-воркфлоу та постачальником, підкреслюють, а іноді й частково вирішують проблему. Звісно, у компанії є локальні «секрети» (паролі тощо), але є й безліч інших даних, які потрібно приховати.

«Коли люди почнуть усвідомлювати і контролювати, що саме вони передають у запитах, вони, ймовірно, стануть обережнішими із використанням хмарних LLM», — йдеться у повідомленні.

Наразі системи агентного типу (agentic systems) — це ланцюжок не завжди надійних запитів. Оскільки дрібні помилки накопичуються, то підсумковий результат часто непридатний. У майбутньому, де завдання будуть простими й прогнозовано успішними з високою точністю, такі «агенти» процвітатимуть. Але, напевно, не цього року.

«Якщо ви колись вчилися віндсерфингу, пам’ятаєте проблему з маневром проти вітру й течії: усі початківці зрештою виносяться на одну й ту ж ділянку пляжу. Зростає кількість «випадкових розробників», які добре просунулися завдяки допомозі LLM, що перевищила їхнє розуміння, але вони застрягають», — зазначили фахівці.

Можливо, це відкриває шанс для навчальних платформ у стилі dojo, де їм запропонують повернутися й опанувати основи розробки.

Генеративний ШІ (особливо артактиви) продовжить покращуватися й засмічувати інтернет, доки не з’явиться система водяних знаків (watermarking). Проте якість згенерованого продукту зростає, а водночас і його вартість, тому необхідністю watermarking можуть опікуватись як творці контенту, так і самі ШІ-сервіси.

WebAssembly

WebAssembly далі надаватиме розробникам нові можливості, хоча нині все ще потрібен громіздкий JavaScript-код «обгортки» для взаємодії з ним. Фактично близька до рідної (near-native) продуктивність у браузері — річ, яку не можна ігнорувати.

«Тенденція до спрощення вебу, здавалося б, суперечить використанню Wasm на клієнті. Але з часом Wasm поступово сприйматиметься як «природна» (хоч і нова) частина вебу», — йдеться у повідомленні.

Чи то для внутрішнього однократного коду, чи для прискорення окремих дій, портативності чи швидкості фронтенду, Wasm і далі з’являтиметься у проєктах. Moonbit — один із прикладів, який пропонує нову мову для створення менших Wasm-виконуваних файлів, аніж традиційні.

Fediverse

Fediverse (спільнота платформ на ActivityPub) усе ще чекає на додатковий розвиток. Там уже існує не тільки Mastodon. Але жодного killer app, окрім, власне, Mastodon поки що не видно, можливо, він з’явиться у 2025 році.

«Хоча успіх Bluesky не пов’язаний з AT-протоколом, усі ми бачили складність переконати нових користувачів спробувати Mastodon, бо не існує єдиного сервера Mastodon, і в результаті 2024 року Bluesky витягла на цьому вигоду», — зазначили розробники.

Можливо, хтось запустить новий сервер на AT-протоколі, що збільшить інтерес до інструментарію. Доки не з’явиться справжня альтернатива bluesky.social, будуть занепокоєння через монолітність сервера Bluesky.

Нові проєкти від малих команд

Витрати на запуск невеликих проєктів далі знижуються. Хоча код-асистент не забезпечує новаторства, він дає змогу розробникам швидше досліджувати галузі за межами їхніх знань, що корисно для розв’язання незвичних завдань у розроблення ПЗ.

«З іншого боку, як тільки бібліотека або система завойовує популярність, LLM може пропонувати її як приклад для інших розробників», — йдеться у публікації.

Вебпісочниця (web playground) залишається найкращим способом зацікавити людей вашими розробками. У 2025 році продовжиться тенденція запускати нові мови розробки й dev-проєкти. Darklang, який певний час «мовчав», також має повернутися.

Раніше ми повідомляли про основні тренди у вебдизайні у 2025 році.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.