NASA на порозі запуску сонячного вітрила нового покоління. У разі успіху це випробування може призвести до створення дешевших і легших космічних кораблів для довготривалих місій, які не потребують традиційного палива чи двигунів.
У NASA кажуть, що ця технологія може стати ключовою для розширення нашого розуміння Сонця та Сонячної системи в цілому, повідомляє ExtremeTech.
Вітрило наступного покоління відоме як Advanced Composite Solar Sail System (ACS3). Тиск сонячного вітру невеликий, але постійний. Це означає, що сонячне вітрило отримує безперервний поштовх, який може прискорити його до високих швидкостей із часом, якщо воно має достатню площу поверхні.
Це не буде проблемою для ACS3, який має діаметр приблизно 30 футів (9 метрів). У цьому тесті він також не матиме великої маси, яку можна було б перетягнути. Фахівці Агентства встановили вітрило на 12U Cubesat від NanoAvionics, який за розміром нагадає велику мікрохвильову піч.
Навіть із цим скромним вантажем було б важко маневрувати за старих конструкцій сонячних вітрил. Це баланс між забезпеченням достатньої площі поверхні вітрила для створення тяги та збереженням його компактності й достатньої легкості, щоб його можна було встановити на маленькому космічному кораблі.
У старих вітрилах використовували каркаси з важкого металу або громіздкого, але легкого композиту. Жоден із них не дав інженерам NASA необхідної продуктивності, але ACS3 має інший підхід.
Стріли, які висуваються для підтримки вітрила, складаються із гнучких полімерів і вуглецевого волокна. Як повідомляється, вони жорсткіші та легші, ніж аналогічні конструкції.
«Стріли цього вітрила мають трубчасту форму. Їх можна стиснути та згорнути, як рулетку, у невеликий пакет, водночас пропонуючи всі переваги композитних матеріалів. Як-от менше згинання і згинання під час змін температури», – сказав керівник місії Кітс Вілкі.
Випробування стріли є основною метою місії після досягнення орбіти за допомогою ракети RocketLab Electron пізніше у квітні. Космічний корабель здійснить свій шлях до сонячно-синхронної орбіти в 600 миль (близько 1000 кілометрів), перш ніж почне розгортати вітрило.
Щоб повністю розгорнути ACS3 розміром приблизно із шість стандартних паркувальних місць у США, знадобиться приблизно 25 хвилин.
Космічний корабель можна буде побачити із Землі, коли сонце потрапляє на нього. Також на борту будуть встановлені камери для спостереження за розгортанням зблизька.
Після перевірки правильного розгортання вітрила команда сподівається перевірити його ефективність як засобу руху. Інженери NASA підрахували, що самі гнучкі, але міцні опори можуть витримати вітрило площею до 21 500 квадратних футів (2000 квадратних метрів), що у 25 разів більше, ніж Advanced Composite Solar Sail System.
Якщо демонстрація буде успішною, то сонячні вітрила можуть стати звичними для майбутніх роботизованих місій будь-якого масштабу.
Читайте також на ProIT: Масштабуватися удвічі під час війни: на що бізнесам слід звертати увагу.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!