Україна володіє унікальним ресурсом: мільйонами годин відеозаписів із дронів, які можуть бути використані для тренування ШІ в ухваленні рішень на полі бою. Про це повідомляє Reuters.
Штучний інтелект уже активно використовується обома сторонами під час бойових дій в Україні для ідентифікації цілей, аналізуючи зображення значно швидше, ніж це можуть зробити люди.
Олександр Дмитрієв, засновник некомерційної української цифрової системи OCHI, яка централізує й аналізує відеопотоки із понад 15 тисяч екіпажів дронів на передовій, повідомив, що із 2022 року його система зібрала 2 мільйони годин відеозаписів — це еквівалент 228 рокам відео.
«Це їжа для штучного інтелекту. Якщо ви хочете навчити ШІ, дайте йому 2 мільйони годин відео, і він стане надлюдським», — зазначив Дмитрієв.
За його словами, ці відеозаписи можуть бути використані для тренування моделей ШІ у бойовій тактиці, виявленні цілей та оцінці ефективності зброї. Наприклад, програми ШІ можуть аналізувати траєкторії та кути ударів для підвищення їхньої точності й ефективності.
Система OCHI була створена для того, щоб надавати військовим командирам загальну картину бойових зон через об’єднання відеопотоків із дронів. Згодом команда вирішила зберігати ці дані як хроніку війни.
Дмитрієв повідомив, що щодня до системи додається 5–6 терабайтів нових даних. Це відео може бути використане для вивчення ідентифікації об’єктів, таких як дороги, природні перешкоди або засідки.
«Люди інтуїтивно розпізнають ці об’єкти, але машини не можуть цього зробити без навчання», — пояснив Самуель Бендетт із Центру нової американської безпеки.
Дмитрієв зазначив, що деякі міжнародні партнери України зацікавлені в системі OCHI, але подробиць щодо переговорів не розкрив.
Катерина Бондар, експертка з Центру стратегічних і міжнародних досліджень, наголосила, що якість зображень та обсяг даних є критично важливими для успішного навчання ШІ. Проте вона додала, що США більше фокусуються на підготовці до можливого конфлікту з Китаєм, використовуючи дані із Тихоокеанського регіону.
Інші українські системи
Міністерство оборони України також використовує систему Avengers, яка централізує відео із дронів і камер спостереження. Ця система щотижня ідентифікує до 12 тисяч одиниць російської техніки за допомогою ШІ.
Тисячі українських дронів уже оснащені системами штучного інтелекту для автономного виконання завдань, зокрема для розмінування територій. Крім того, українські компанії працюють над створенням роїв дронів, які зможуть виконувати спільні завдання під управлінням єдиної комп’ютерної системи.
Читайте також на ProIT, як працює українське «Пекло» — новий рівень зброї.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!