На жаль, цього року впродовж всього лише кількох тижнів Україна втратила ще 9 ГВт потужностей енергогенерації. Енергетика — це галузь, на відновлення якої в довоєнних масштабах потрібні роки.
Для уряду зараз пріоритет № 1 — забезпечення електропостачання критичної інфраструктури та виробничих потужностей, а ось український бізнес, як завжди, має діяти проактивно і подбати про свою енергонезалежність самотужки. Звісно, це потребує залучення коштів та певних зусиль, проте не виглядає неможливим.
З початку повномасштабного вторгнення робота нашого виробничого підрозділу не зупинялося жодного дня, проте ми добре розуміли, що без електроенергії будь-який комп’ютер безкорисний, хай який він високотехнологічний та надійний. Перші блекаути 2022 року виявили тотальну залежність нашого сектору від електропостачання.
Разом із нашими клієнтами ми занурились у цю тему і сьогодні можемо озвучити свої рекомендації та надати допомогу щодо рішень незалежного електропостачання для офісів, обладнаних стандартною ІТ-інфраструктурою, зокрема і стаціонарними ПК.
Найбільш реалістичні варіанти забезпечення безперебійного живлення, які можуть дозволити собі компанії та офіси державних установ, — це системи на основі зарядних станцій, сонячні панелі, дизельні/бензинові генератори.
Які варіанти найчастіше використовуються для забезпечення енергонезалежності невеликого офісу чи будівлі?
Якщо ваш бізнес-центр не є об’єктом, де має бути передбачене незалежне джерело живлення, для забезпечення роботи комп’ютерів розглянемо чотири варіанти, які можна реалізувати дуже швидко.
Джерело безперебійного живлення (UPS)
Дороге, але стабільне рішення. Саме UPS забезпечує якість електроживлення, безперервність, відсікає перепади, імпульсні перешкоди, відхилення частоти, високочастотні перешкоди, тощо. Але набір акумуляторних батарей до нього — це дуже вартісне рішення.
Враховуючи інтенсивність відключень, яку ми мали на початку червня, АКБ вичерпають свій ресурс дуже швидко. Через 1,5-2 роки постане питання закупівлі нових та утилізації старих АКБ.
Джерело безперебійного живлення (UPS) + генератор (дизель чи бензин)
Оптимальне, перевірене рішення. Стандартна схема: UPS підхоплює обрив електропостачання і тримає до 5-10 хвилин до увімкнення (та розігріву взимку) дизель чи бензинового генератора.
З недоліків: необхідність зберігання та заправки пального, обслуговування генератора, який десь треба розмістити. У мирні часи встановлення генератора потребувало обов’язкового узаконення у трьох інстанціях (екології, пожежної безпеки, енергонагляду). Наразі постановою Кабміну ця вимога (в частині екології по викидах забруднюючих речовин та енергонагляду) на паузі до закінчення дії військового стану й на 3 місяці після його закінчення.
Зарядна станція (готове рішення, що має у своєму складі інвертор/зарядний пристрій та акумуляторні батареї)
Сучасне рішення, яке доречне, якщо в офісному центрі немає площ, де можна безпечно розташувати генератор та запас пального до нього.
ЗС має більше корисних опцій, однією з яких є можливість зарядки від сонячної енергії.
Також, на відміну від UPS (у яких зазвичай використовуються свинцево-кислотні АКБ), у ЗС застосовуються сучасні АКБ, наприклад літій-залізо-фосфатні, які мають довший термін експлуатації (забезпечують понад 3000 циклів заряду/розряду), більш стабільну напругу при розряджанні, більшу пікову потужність.
Крім того, літій-залізо-фосфатні АКБ більш термічно та хімічно стабільні, що істотно підвищує безпеку при їх експлуатації.
Зарядна станція енергоємністю 1260 Вт·год обійдеться приблизно в 40 тисяч гривень.
Найбільш на слуху зараз ЗС Ecoflow та Bluetti. Крім них, є ще багато менш відомих брендів.
«Зроби сам»: окремо придбані та змонтовані інвертор/зарядний пристрій та акумуляторні батареї
Це бюджетний варіант попереднього рішення, але він вимагає відповідного рівня кваліфікації при підборі компонентів. Якщо розглядати пристрої не топових брендів, то ця модель обійдеться приблизно удвічі дешевше готового рішення.
Приклад розрахунку для створення енергонезалежного офісу
Припустимо, у вас 20 робочих місць, обладнаних стаціонарними ПК (не важливо, це ПК «Прайм» чи будь-який інший бренд), які ви бажаєте забезпечити електроживленням. Щоб визначити необхідну енергоємність пристрою, помножимо потужність ПК у ватах (Вт) х кількість ПК (для зручності визначимо потужність ПК у 200 Вт).
Крім того, необхідно врахувати коефіцієнт корисної дії (ККД) пристрою, який визначає, скільки енергії здатен віддати пристрій, а скільки витрачається на перетворення струму (визначимо цей показник на рівні 80%).
Таким чином отримаємо: 20 х 200/0,8 (ККД) = 5000 Вт·год (або 5 кВт·год) при загальній номінальній потужності пристрою 20 х 200 Вт = 4 кВт.
Отже, щоб забезпечити офісні комп’ютери живленням протягом 4 годин, вам потрібен пристрій із номінальною потужністю 4 кВт та з ємністю АКБ 20 кВт·год. Залежно від ваших потреб, сюди слід додати потреби інших «клієнтів»: роутер, Starlink, кавоварку, освітлення тощо.
Дуже цікавий, на наш погляд, досвід має компанія Peiko, яка забезпечила енергонезалежність свого офісу ще у 2022 році, врахувавши зокрема і необхідність обігріву та роботи всієї інфраструктури офісу, а не лише робочих місць.
Це пункт, який часто залишається поза увагою, але робота насосів, які подають воду, ліфтів тощо, теж має бути врахована, якщо ви бажаєте не лише заживити ПК, але й зробити офіс хоча б мінімально комфортним для співробітників.
«Зелені», але не альтернативні варіанти
Прогнози на зиму невтішні. Вірогідні ситуації, коли зимові блекаути триватимуть по 20 годин. Поки триває літо, цікавим рішенням виглядає використання вітряної або сонячної енергії. Компанія Yasno недавно запропонувала свою експертизу у проєктуванні та встановленні сонячних електростанцій.
Це непоганий варіант для мирних часів, проте взимку сонячна станція малоефективна. До того ж, щоб накопичувати енергію та віддавати її в мережу тоді, коли потрібно покупцю, потрібні також потужні батареї. А це буде коштувати ще приблизно стільки ж, скільки і самі панелі.
Вітряки на фоні сонячних панелей взагалі виглядають фантастичним варіантом з огляду на їхню вартість та ефективність.
Офіс як корпоративний пункт незламності
Тим не менш, автономний офіс — це не лише живлення електрикою внутрішніх споживачів та робочих місць, але й зв’язок та інтернет, без чого фактично неможлива робота компанії.
І якщо забезпечити стійке інтернет-з’єднання можна самостійно за допомогою Starlink, то мобільний зв’язок та мобільний інтернет — це відповідальність оператора. У цій царині теж є певні зрушення, оператори все більше звертають на це увагу.
Наприклад, Vodafone робить значні інвестиції в енергонезалежність, Kyivstar вже інвестував в енергонезалежність та стійкість мережі до блекаутів 1 мільярд гривень.
Також гарна новина в тому, що провайдери інтернету та мобільні оператори для стабільного інтернет-підключення все частіше використовують технологію високошвидкісної передачі даних оптоволоконними лініями зв’язку PON.
Оснащення кінцевих вузлів зв’язку батереями не таке ефективне, бо при довготривалих відключеннях батареї просто не встигатимуть зарядитись.
Як бачимо, крім роботи комп’ютерів для створення прийнятних умов для співробітників, слід передбачити заживлення модемів, варіанти інтернет-зв’язку, опалення офісу, роботу насосів, ліфтів тощо. Наведені вище рішення можна у відносно стислі терміни реалізувати в межах офісу чи бізнес-центру, скорегувавши залежно від ваших потреб.
Усе це потребує часу, а отже маємо якомога швидше розглянути альтернативні варіанти забезпечення офісів електроенергією і встигнути їх спроєктувати, закупити та встановити. І тоді ваш офіс стане для співробітників дійсно корпоративним пунктом незламності.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!