Згідно з новим звітом McKinsey Global Institute, до кінця десятиліття розвиток ШІ призведе до того, що до 2030 року майже третина робочих процесів у США буде автоматизована і більше жінок, ніж чоловіків, можуть втратити роботу. Про це пише Data Centre Knowledge.
Галузі, в яких очікується найбільше скорочень через автоматизацію, – це послуги громадського харчування, обслуговування клієнтів і продажу, а також підтримка офісів. Йдеться саме про ті сектори, в яких здебільшого працюють жінки на низькооплачуваних посадах.
До 2030 року щонайменше 12 мільйонів працівників будуть змушені змінити роботу через скорочення робочих місць. Це на 25% більше, ніж передбачалося у звіті, опублікованому інститутом у лютому 2021 року.
У новому звіті зазначено, що протягом наступного десятиліття ринок праці також зміниться через державні інвестиції в зелені технології, зростання попиту на медичних працівників, старіння населення і структурні зміни робочої сили, спричинені пандеміями.
Наприклад, у США очікується скорочення 3,5 мільйона працівників через намагання зменшити викиди парникових газів. У першу чергу це нафтогазовидобувна й автомобільна сфери, але прогнозується поява близько 700 тисяч нових робочих місць у галузі зеленої енергетики.
Розвиток штучного інтелекту має і позитивний вплив на ринок праці. Наприклад, для «білих комірців» автоматизація може означати менше часу на виконання механічних або технічних завдань і більше часу на творчу чи стратегічну роботу, яку ШІ поки не може виконати.
У звіті йдеться про те, що юристи й інженери-будівельники, працівники сфери охорони здоров’я та сільського господарства отримають найбільші переваги.
«Ми бачимо, що генеративний ШІ покращує умови роботи STEM, креативних спеціалістів, бізнесменів і юристів, а не ліквідовує значну кількість робочих місць», – пишуть автори.
Але у цих сферах домінують чоловіки. За даними Бюро статистики праці США, у 2022 році жінки становили лише 17,1% інженерів-будівельників і 38,5% юристів.
Роботодавці також можуть використовувати штучний інтелект для пошуку та найму таких кандидатів, йдеться у звіті.
Поточний рік перевищив 2022 рік за глобальними скороченнями технічних працівників: у перші 5 місяців 763 технологічні компанії звільнили 205 428 співробітників. Торік 1024 технологічні компанії звільнили 154 336 співробітників. Google, Microsoft, Meta, Amazon, PayPal, Twitter, Apple, Tesla, Netflix, Zoom, Dell, Klarna, Intel, Spotify, IBM, SAP, Vimeo, Glovo, Philips, Salesforce. І це далеко не повний перелік міжнародних техногігантів, які скорочують чисельність своїх співробітників.
В Україні після повномасштабного вторгнення рф багато українців залишилися без роботи, що призвело до зростання попиту на ІТ-навчання. При цьому компанії більш охоче беруть на роботу новачків, які змінили спеціалізацію всередині галузі, порівняно з тими, хто прийшов в ІТ уперше.
Порадами для пошуку роботи в IT ми ділилися у нашому блозі.