ProIT: медіа для профі в IT
6 хв

Заборонити не можна залишити: що буде з Telegram в Україні?

author avatar Ірина Соколовська

11 березня засновник Telegram Павло Дуров дав інтерв’ю Financial Times. Про безпеку застосунку говорили мало, але все ж Дуров анонсував, що 2024 рік стане роком змін у модераторській політиці Telegram. Однак не надто радикальних – не настільки, щоб диктувати людям, як і про що говорити.

Чого ж чекати від Telegram? Чи підходить він для особистого спілкування? А щоб почитати новини? У цьому матеріалі ми намагалися зібрати найважливіші епізоди, пов’язані із соцмережею: від її походження й до технічних аспектів.

Оперативність, конфіденційність, низьке споживання трафіку. Ви вже зрозуміли, що йдеться про Telegram, чи не так? Саме ці особливості зробили месенджер топовим застосунком, яким користується 71,3% українців.

Telegram – найпопулярніша в Україні соцмережа. Однак пліч-о-пліч із доступністю йдуть безпекові ризики. Останнім часом з’являється дедалі більше фактів, що змушують переосмислити використання месенджера.

28 лютого 2024 року комітет з питань свободи слова провів круглий стіл, під час якого йшлося, зокрема, про ризики користування Telegram, вказано на сайті ВРУ. На думку учасників, Telegram став зручним майданчиком для російських пропагандистів та зацікавлених осіб для просування прокремлівських наративів в Україні та ведення ІПСО, а тому його заборона допомогла б у боротьбі з дезінформацією.

Коментуючи цю тему Liga.net, голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин пояснив:

«Адміністрація Telegram наразі відмовляється йти на контакт з українською владою і блокувати канали, які поширюють російську пропаганду. За таких умов логічним виглядає блокування цієї соцмережі».

В інтерв’ю ProIT ексдиректор із кібербезпеки Google Нік Білогорський підтвердив, що вважає використання Telegram небезпечним для українців.

Несекретні чати та інші ризики

Наскрізне шифрування, або End-to-end encryption, при якому повідомлення від користувача А не затримується на сервері, а в зашифрованому виді потрапляє до користувача В, – сьогодні золотий стандарт для месенджерів. Наскрізне шифрування дає змогу захистити конфіденційність листування. У WhatsApp та Signal ці функції «запаковані» за замовчуванням.

У Telegram наскрізне шифрування теж доступне, але щоб його запустити, користувач має створити секретний чат. Відповідно частина листувань у месенджері захищена краще, інші – гірше. Будь-який контент, який користувач передає через месенджер без опції «секретних чатів», зберігається на серверах навіть після видалення даних із телефона.

Навіть без ключів і доступу до приватного листування користувачів інтерфейс Telegram дає широкі можливості охочим аналізувати дані. Долучившись до групи, користувач бачить інших учасників та дані (якщо їх не було приховано налаштуваннями приватності): час присутності у мережі, номер телефону тощо.

Локальні групи та групи за інтересами дають змогу каталогізувати користувачів, формулюючи специфічні характеристики цільових груп. Ці дані можуть допомогти у просуванні маркетингових і пропагандистських кампаній.

15 лютого NV опублікувало коментар представника Telegram Ремі Вонга, який заявив, що у компанії вивчають перелік (потенційно проблемних каналів, на думку української сторони) і планують вживати заходи проти будь-якого контенту, який порушує умови надання послуг Telegram.

Ремі Вонг також запевнив у безпечності застосунку. Та з цією заявою теж не все так просто. Річ у тім, що у відкритому доступі не має жодних доказів, що людина на ім’я Ремі Вонг взагалі існує, а тим більше, що має стосунок до Telegram.

Костянтин Корсун, фахівець із кібербезпеки, вважає, що твердження про відкритий вихідний код Telegram – це маніпулятивна інформація:

«Відкритий вихідний коди доступний лише для клієнтської (мобільної) частини та АРІ. Головне, що визначає функції та архітектуру рішення, – це серверна частина (backend), і вона не доступна. А поняття «застосунок» більшість фахівців розуміють як «мобільну частину + АРІ + бекенд». Разом, а не окремими частинами. Тобто це як запросити «заходьте в хату», але двері з коридору в кімнати позачиняти».

Те саме стосується протоколу шифрування, який, згідно із твердженням представників соцмережі, повністю задокументований, тому будь-який дослідник може самостійно перевірити його цілісність та реалізацію.

Костянтин Корсун пояснює:

«Опис роботи телеграмівського алгоритму шифрування MTProto доступний публічно, але сам його код – не доступний».

Перевірити, наскільки безпечний ваш месенджер, можна за посиланням.

На запитання «Чи можна рекомендувати Telegram для безпеки спілкування та переданих даних?» дослідники відповіли «Ні». Серед причин – власна криптографічна бібліотека, відсутність наскрізного шифрування, встановленого за замовчуванням, зберігання користувацьких даних компанією тощо.

Російські спецслужби більше не полюють на Telegram: схоже, цьому є пояснення

Хоча Telegram був опублікований на AppStore ще у липні 2014 року, месенджер почав активно просуватися у грудні, після звільнення Павла Дурова з посади гендиректора «ВКонтакте».

Як вказував Дуров, тоді ФСБ тиснула на керівництво соцмережі з вимогою надати інформацію про українських користувачів, які протестували проти Януковича. Тому розробник вирішив звільнитися і виїхав з росії.

У вересні 2015 року під час інтерв’ю Павло Дуров запевняв британського журналіста Майка Бутчера, що може вільно в’їздити та виїздити з росії, бо влада більше не зацікавлена в ньому.

На запитання журналіста, чи хвилює його, що Telegram користуються ісламістські терористи, Дуров відповів:

«Приватність більш важлива за страх перед поганими подіями, як-от тероризм. Якщо б не було Telegram, терористи знайшли б інші шляхи для комунікації».

Щоб змінити думку, Дурову знадобилося 8 років. Лише 30 жовтня 2023 року засновник соцмережі заявив, що канали, які закликають до насильства, будуть заблоковані за порушення правил, проілюструвавши допис скріншотом з антисемітським змістом із каналу «Утро Дагестан».

Цікаво, що для ілюстрації свого допису Павло Дуров обрав саме канал, де раніше траплялися противладні формулювання та заклики до масових акцій.

«Утро Дагестан» входив у мережу «Утро Февраля», засновану як майданчик для опозиційних голосів ексдепутатом Держдуми росії Іллею Пономарьовим, який нині живе в Україні та отримав українське громадянство. Втім, в інтерв’ю «Медузі» ексголовний редактор мережі переконував, що Пономарьов втратив контроль над каналами ще восени 2022 року.

В інтерв’ю Financial Times, опублікованому 11 березня, Павло Дуров заявив, що Telegram планує вносити зміни до підходів модерації контенту через вибори та потенційний вплив штучного інтелекту (у 2024 році вибори пройдуть у 70 країнах. Їхній результат матиме визначальне значення для геополітичної ситуації у світі – ред.). Однак про які саме зміни йдеться, засновник мережі не уточнив.

У росії Telegram систематично намагалися заблокувати. Зокрема, у квітні 2018 року Таганський суд Москви ухвалив рішення заблокувати месенджер через відмову передати ФСБ ключі шифрування від листування користувачів.

Однак блокування було легко обійти за допомогою VPN, і невдовзі в месенджері навіть з’явилися канали російських офіційних осіб та відомств.

Вже у 2020 році заступник голови Мінкомзв’язку рф Олексій Волін заявив, що російські відомства вирішили припинити блокування. По-перше, це виявилося «технічно неможливим», по-друге, представники месенджера почали «активно співпрацювати щодо боротьби з тероризмом і наркоманією».

У квітні 2023 року американське видання Wired опублікувало розслідування, яке дозволяє запідозрити керівництво Telegram у стеженні за користувачами та передачі даних органам безпеки росії. Відправною точкою у розслідуванні став арешт російської опозиціонерки Марини Мацапуліної.

За словами Марини, у відділку слідчий дослівно переповів їй історію листування із Telegram-чату з колегами, яке жінка вела, поки силовики стояли біля вхідних дверей квартири.

Найзручніший інструмент пропагандистів

Хоча будь-яка соцмережа може стати інструментом для збору даних і просувань бажаних наративів, Telegram для цих цілей має низку переваг. Автори каналів можуть видавати будь-яку інформацію, навіть вигадану, за інсайдерську, зберігати анонімність і при цьому не нести жодної відповідальності за опубліковане. Саме за таким принципом працює низка каналів, які регулярно публікують проросійські наративи.

Ще у березні 2020 року журналісти Liga.net опублікували розслідування, у якому встановили зв’язки між кремлем і псевдоукраїнськими каналами «Резидент», «Картель», «Шептун», «Чорний квартал». Лише у 2021 році СБУ визнала, що названі канали координуються спецслужбами рф і рекомендувала українцям не слідкувати за ними. «Вертикаль» і «Джокер», які сьогодні знані за зливами з ОП, також фігурують у цьому розслідуванні.

Це, м’яко кажучи, заплутує підписників. Адже якщо канали, яких СБУ відзначає як «керовані з рф», публікують інсайдерську інформацію з ОП, то хто ж врешті кінцевий бенефіціар?

Як і в кожній соцмережі, у Telegram користувач вибудовує свою інформаційну бульбашку, виходячи з інтересів та кола спілкування. Тож якщо користувач читає офіційні канали або канали довірених медіа, точок перетину із проросійськими акаунтами майже не виникає.

«Остаточно популярність Telegram як «нового телебачення» (як медіаканалу № 1 для українців) сформувалася з початком великої війни, коли новини стали життєво важливою і постійною потребою для українців», – зауважує медіакритик Отар Довженко.

Інфогігієна або блокування

Хоча тезу про блокування Telegram обговорюють у політичному середовищі, більшість фахівців сходиться на думці, що такий крок не буде ефективним або негативні наслідки домінуватимуть.

Очільник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко переконаний: кожна мережа може стати інструментом у руках пропагандистів, якщо у користувачів немає навичок інформаційної гігієни. З цим поглядом погоджується Костянтин Корсун.

«Головними інструментами смартборотьби є просвіта, переконання, популяризація знань, роз’яснення», – вказує фахівець.

Крім того, для блокування мережі немає політичної волі, зауважує у коментарі ProIT авторка проєкту з інфогігієни Оксана Мороз.

Для деяких проєктів Telegram став винятковим майданчиком для волонтерства і краудфандингу. Наприклад, на каналах «Лачен тут» та «STERNENKO» автори регулярно проводять великі збори.

Ігор Лаченков також має акаунт в Instagram, однак контенту там значно менше (через вимоги Meta і часте блокування сторіз). Підписників теж – 722 тисячі проти 1,5 мільйона в Telegram.

«Зараз Telegram відіграє важливу комунікаційну роль у житті українців. Це стосується не лише збирання пожертв, а й інформування про ракетні удари та тривоги, повідомлень про важливі події, а найголовніше – зв’язків між людьми. Бо не скомуніковані люди не можуть взаємодіятиі», – погоджується Отар Довженко.

Святе місце не буває пустим, тому, якщо завтра телеграм заблокують, із часом зв’язки між людьми відновляться і вони просто користуватимуться іншим месенджером: WhatsApp або Viber або ще чимось. Але на це піде час та інші ресурси, і деякі спільноти й аудиторії ніколи не відновляться в повному обсязі. Саме так було, коли колапсували попередні віртуальні спільноти: вебчати, форуми, livejournal, «ВКонтакте» і «Одноклассники» тощо.

Обираючи соцмережу варто зважувати ризики. Нік Білогорський радить не використовувати Telegram підприємцям, військовим, волонтерам та державним службовцям.

«Незважаючи на російське коріння, Telegram досі популярний в Україні. У нього інвестували гроші російські олігархи. Я користуюся Signal. Це більш технічна, перевірена open-source мережа без російського коріння», – пояснює експерт.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.