Кібершахраї Yahoo Boys використовують технології діпфейку, коли виходять на відеозв’язок зі своїми потенційними жертвами. Вони втираються в довіру до жертв, виманюють гроші та викладають ці відео в Telegram-канали та інші соцмережі, щоб похизуватися «успіхами». Wired описує, як вони це роблять.
Yahoo Boys називають молодих нігерійських шахраїв, оскільки їхні афери в основному націлені на користувачів сервісів Yahoo. У шахраїв немає лідера чи структури управління, але вони об’єднуються у групи та діляться порадами й підказками в Інтернеті.
Два роки злочинці експериментували з підробленими відео: змінювали свій вигляд і надсилали жертвам, щоб встановити зв’язок. Але торік пішли ще далі й почали використовувати відеодзвінки з технологією deepfake.
Аферисти використовують кілька різних програм, щоб змінювати своє обличчя в режимі реального часу. Ці програми активно рекламуються для розваг, наприклад, щоб помінятися обличчями із зіркою, однак шахраї адаптували механізм під свої потреби.
Щоб вийти на відеозв’язок, Yahoo Boys використовують два способи:
- За допомогою двох телефонів і програми для зміни обличчя. Один шахрай тримає телефон, з якого зв’язуються з людиною. Його камера націлена на інший телефон, де встановлена програма зі зміною обличчя.
- Замінити телефон із дипфейк-програмою на ноутбук. Шахраї бачать власне обличчя поряд зі зміненою фальшивкою, а під час відеодзвінка у прямому ефірі відображається лише змінене зображення.
Щоб втертися в довіру, злочинці часто роблять людям компліменти або зізнаються в коханні. Жертви діляться своїми особистими переживаннями, розповідають про свої харчові розлади чи депресію. А далі шахраї придумують історії, завдяки яким виманюють гроші.
Своїми «успіхами» Yahoo Boys відкрито хизуються в соцмережах. Відео їхніх афер можна знайти у Facebook та TikTok, але найвідвертіші вони саме у Telegram.
Wired повідомляє, що штучний інтелект сприяє шахрайству. Так, деякі відео Yahoo Boys мають, очевидно, нереалістичний вигляд: у них не синхронізуються губи чи видно інші недоліки. Проте частина з них виглядає доволі таки правдоподібно. Особливо враховуючи інші фактори: перегляд наживо з телефону, нестабільний зв’язок чи встановлення зв’язків із жертвою до зідзвону.
Генеральна директорка SocialProof Security Рейчел Тобак, яка переглянула добірку відеороликів Yahoo Boy, підкреслила розвиток технології deepfake.
«Коли я дивилася ці відео торік, вони були не надто переконливими. Цього року багато чого змінилося. Особливо там, де вони можуть змінювати висоту свого голосу і вираз обличчя. Іноді відтінок шкіри, волосся, колір очей – все підбирають під себе. Це досить дико», – сказала Рейчел Тобак.
Ймовірно, Yahoo Boys не розробляють власного програмне забезпечення, але мають навички для таких афер. І оскільки вони їх здобули, то використовуватимуть не тільки для любовних шахрайств, сказав головний борець із шахрайством в організації Intelligence for Good Ронні Токазовскі.
Yahoo Boys продають свої навички редагування фото та відео, а також цілі альбоми відвертих фотографій, які можна використати для створення переконливого образу. Продаються фальшиві посвідчення особи та профілі в соціальних мережах, які мають легальний вигляд. А схеми шахрайства можна завантажити безкоштовно.
За даними ФБР, у США минулого року через романтичне шахрайство було втрачено понад $650 мільйонів.
Читайте також на ProIT: Шахраї обікрали українців в інтернеті на 481 млн гривень за рік.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!