ProIT: медіа для профі в IT
8 хв

Стриманий оптимізм. З якими настроями український ІТ-ринок рухається у 2024 рік

author avatar Надія Баловсяк

ProIT разом із представниками найбільших українських компаній підсумовує 2023 рік та будує плани на рік наступний.

Рік 2023-й починався з блекаутів і сподівань щодо завершення страшної війни, в якій опинилась Україна. Завершуємо ми цей рік наразі зі світлом, але із розумінням того, що країна увійшла в довгу війну. Яка не може не відобразитися на діяльності бізнесу загалом й ІТ-сектору зокрема.

Для розуміння того, з чим українське ІТ завершує 2023-й рік і чого очікує від 2024-го, ProIT вивчив аналітичні звіти учасників ринку та дослідницьких компаній, а також звернувся до представників ІТ-компаній, яких ми попросили поділитися своїми рефлексіями щодо року 2023-го й розповісти про очікування на рік наступний.

Стан українського ІТ-ринку: $7-$8 мільярдів при незначному зростанні

За даними дослідження, проведеного Львівським ІТ-кластером, в Україні працює 2,1 тисячі компаній, 307 тисяч фахівців, із них фізично перебувають у країні приблизно 242 тисячі. Кількість працюючих в індустрії збільшилася порівняно з минулим роком на 7,9%, а число тих, що в Україні, – на 6%. Українське ІТ забезпечує 4,9% частки у ВВП країни, оборот галузі у 2022 році становив $7,96 мільярда.

Автори дослідження очікують, що за результатами 2023 року оборот українського ІТ збільшиться на 0,45% і досягне показника у $8 мільярдів.

Натомість за прогнозами Kharkiv IT Cluster, на кінець 2023 року технологічна галузь демонструватиме падіння орієнтовно 8% – до $6,73 мільярда. Попри різні очікування щодо динаміки, оцінки обсягів, які генерує українське ІТ, мало відрізняються.

Віцепрезидент та голова ЕРАМ Україна Степан Мітіш нагадує:

«За даними Нацбанку експорт ІТ-послуг за перші 3 квартали 2023 року показав відсутність позитивної динаміки».

Цю ситуацію топменеджер пояснює двома причинами:

  • глобальним економічним сповільненням, яке ми спостерігаємо останні 2 роки;
  • через повномасштабну війну Україна як хаб із розробки цифрових рішень втратила свою привабливість для іноземних замовників. Зараз ми спостерігаємо обережне ставлення міжнародних компаній до розміщення нових і продовження наявних проєктів в Україні.

Ринок праці: вакансії

Експерти наголошують, що український ІТ-сектор постраждав у 2023 році й від війни, і від негативних макроекономічних тенденцій. Кількість вакансій скоротилася в середньому на третину. Згідно з дослідженням порталу Work.ua, на початку повномасштабного вторгнення ринок праці для ІТ-сектору обвалився у 7 разів – із 9,8 тисячі до 1,3 тисячі вакансій. У вересні 2022 року, досягнувши піку у 4,9 тисячі пропозицій, вакансії в ІТ знову пішли на спад.

Автори дослідження зазначають, що на кінець року ринок праці в категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» відновився на 57%. Для порівняння зауважимо, що відновлення ринку праці в цілому по Україні вже досягло 90%.

Зменшення кількості вакансій призвело до рекордної конкуренції серед кандидатів. У листопаді 2021 року було в середньому 4 відгуки на одну вакансію, торік – уже 17, а цього року – 37. Така динаміка згадується в аналізі від Work.ua. У червні 2023 року, за даними порталу, в категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет» активно шукали роботу 26,5 тисяч осіб.

Експерти зазначають, що порівняно з минулим роком більш ніж удвічі зросла кількість відгуків у категоріях QA, Front-end, Java та в багатьох інших технічних спеціальностях. У сегменті нетехнічних вакансій найбільше зростання спостерігається у категоріях HR та у Scrum Master.

Що стосується аналізу проєкту Work.ua, то в ньому зазначається, що найбільш популярними вакансіями серед пошукачів роботи є посади Front-end програміста, UI/UX дизайнера, тестувальника.

Число відгуків на одну вакансію Front-end програміста становить 281, що у 10 разів більше, ніж в середньому по категорії. На одну посаду тестувальника претендує 132 людини, а UI/UX дизайнера – 130 людей.

Ринок праці: зарплати

За даними Львівського ІТ-кластеру, медіана доходу ІТ-фахівця в Україні становила $2,6 тисячі, минулого ж року цей показник досягав позначки у $2,3 тисячі. Середнє значення доходу технічних спеціалістів становить $4,2 тисячі, а нетехнічних – $2,3 тисячі.

Експерти відзначають в середньому на $100 скорочення медіанних зарплат фахівців вищого рівня (senior). Одночасно з цим аналітики зауважують, що тільки 56% айтівців, які знайшли роботу цього року, почали отримувати вищу заробітну плату.

Дані Work.ua по зарплатах станом на червень 2023 року представлені у гривневому еквіваленті, проте є показовими. За даними Work.ua, у топ некерівних посад у категорії з найбільшою медіанною зарплатою у червні 2023 року увійшли програміст Java (80 тисяч гривень), Full Stack програміст (53,5 тисячі гривень), JavaScript-програміст (53,2 тисячі гривень), Back-end програміст (50 тисяч гривень), Android-програміст (47,7 тисячі гривень).

Що стосується зростання зарплат, то у Work.ua відзначають, що найбільше заробітні плати зросли у JavaScript-програмістів – на 84% (із 29 тисяч гривень у лютому 2022 року до 53,2 тисячі гривень у червні 2023 року), у Java-програмістів (із 46,7 тисячі гривень до 80 тисяч гривень) та у програмістів WordPress (із 23,8 тисячі гривень до 35,8 тисячі гривень).

Вплив загальної ситуації в Україні та світі на ринок праці

В останні 2 роки у світовому ІТ спостерігався загальний тренд на скорочення персоналу. У 2022 році низка міжнародних компаній почала скорочення, які продовжила й у 2023-му. Звільняли персонал і стартапи, і технічні гіганти на кшталт Amazon, Google, Microsoft.

До прикладу, за словами керівника Google Сундара Пічаї, компанія звільняє 12 тисяч осіб. Amazon та Meta планували скоротити 18 тисяч та 11 тисяч працівників відповідно, а з Twitter звільнили майже 4 тисячі фахівців.

За даними сайту Layoffs, який відстежував динаміку скорочень по ІТ-сектору, за 2023 рік ІТ-компанії скоротили понад 257 тисяч співробітників. Ця тенденція теж вплинула на український ІТ-сектор.

Крім того, учасники українського ІТ-ринку серед проблем для себе визначають не лише ризики блекаутів, з якими загалом навчилися справлятися, але й труднощі із бронюванням співробітників та відсутністю реального механізму короткострокових відряджень за кордон.

Степан Мітіш з ЕРАМ Україна розповів нам, що загальна ситуація на ринку вплинула і на бізнес EPAM в Україні:

«У 2023 році ми намагалися зробити максимум для того, щоб зберегти наші таланти. Для цього нам довелося скоригували наш процес найму відповідно до ринкового попиту. Потребу в талантах ми закривали завдяки внутрішньому резерву спеціалістів, які тимчасово не залучені до проєктної роботи. Однак існують певні напрями, де ми продовжуємо залучати кандидатів із ринку. Зокрема, це фахівці у сфері SAP, Data Engineering та Multiclouds DevOps».

Крім того, фахівець не приховує, що у 2022-2023 роках темпи переходу випускників програм EPAM University на проєктну роботу значно знизилися. Він додав:

«Цього року 200 випускників EPAM University вже отримали пропозицію приєднатися до компанії на позицію Junior-спеціаліста».

Дарʼя Маляр, Talent Acquisition Lead у технологічній компанії Roosh, розповіла нам, що насправді ринок зараз дуже неоднорідний:

«Деякі продуктові компанії активно розвиваються і наймають нових співробітників, інші ж – скорочують працівників. Одні сервісні компанії продовжують стабільно працювати з іноземними клієнтами і навіть відкривати нові R&D відділи, інші ж – закривають цілі напрями. Кого зачепило сильно, так це стартапи. Розвивати та знаходити гроші під нові ідеї й раніше було важко, тепер же інвестори вкладаються у стартапи ще обережніше».

За словами експертки, зараз ми бачимо, що кількість нових вакансій із кожним місяцем продовжує зростати:

«Щодо світових трендів AI/ML-технологій, то у топі буде робота з обробкою природної мови (NLP), зокрема з покращеним мовним моделюванням, комп’ютерним зором (CV). Будуть розвиватися сфери автоматичного машинного навчання (AutoML); поєднання квантових обчислень і ШІ (Quantum Computing + AI). Активно набирає популярності сфера етичного використання штучного інтелекту. Динамічний розвиток цієї сфери веде за собою і появу нових професій, як от AI Ethicist. Зокрема, ця роль зараз активно набирає обертів на ринку США. З нетехнічних спеціальностей варто відзначити роль продакт-менеджерів. Спеціалісти, які знають, як розвивати продукти із застосуванням AI/ML-технологій, потрібні зараз і залишатимуться в тренді у майбутньому. Водночас важливою залишається доменна експертиза. З огляду на кількість інвестицій, найперспективнішими напрямами є кібербезпека, медицина, хмарні технології, ритейл, обробка й управління даними. Тому, якщо ви тільки починаєте свій професійний шлях, рекомендуємо обирати ці сфери».

Роман Апостол, CEO & co-founder Mate academy, переконаний, що український ІТ-ринок гарантовано відчуватиме вплив загальної ситуації у світовій економіці:

«Оскільки lay-off’и в ІТ-компаніях Сполучених Штатів будуть продовжуватися щонайменше до кінця першого кварталу 2024 року, це вплине на кількість проєктів, які будуть заходити в аутсорс-компанії. Тому українці будуть більше працевлаштовуватися саме у продуктові компанії. Цікаво, що зменшення фінансування VC-фондами стартапів у Штатах буде на руку українським продуктовим компаніям. Раніше стартапи там отримували дуже багато інвестицій і ці кошти здебільшого йшли у маркетинг. Тепер же через зменшення фінансування стартапи там будуть менше витрачати на маркетинг, що сприятиме українським продуктовим компаніям, які працюють на західні ринки. І це відповідно стимулюватиме їхнє зростання».

Складний рік

Ми поцікавилися в учасників ринку, що було найскладнішим у році, що минає. Олександра Василенко, Recruitment Lead at Reface, розповіла нам:

«Попри те, що зараз на ринку багато кандидатів у пошуку роботи, компаніям наймати людей стало не легше, особливо на senior-позиції. Окрім досвіду та необхідних компетенцій, роботодавці звертають увагу на потенціал та можливість швидкої адаптації кандидатів до нових технологій і рішень, які диктує нам світ Generative AI. У 2024 році відкриті дослідження вказують на те, що, на жаль, продовжуватимуться скорочення. Стосовно власних спостережень – компанії активніше повертатимуть людей в офіс, а також почнуть розробляти додаткові програми задля працевлаштування ветеранів».

Роман Апостол із Mate academy не приховує, що найскладнішим було адаптуватися під те, що ринок праці суттєво змінився:

«Зокрема, стало значно більше кандидатів на одну позицію. І нам довелось оперативно адаптовувати й дещо перелаштовувати роботу команд, які впливали на працевлаштування студентів, почати вибудовувати partnership-відносини із компаніями».

Очікування, виклики й плани на майбутнє

Степан Мітіш з ЕРАМ Україна позитивно оцінює наступний рік для сектору загалом:

«Якщо загалом подивитися на настрої центробанків США та Європи, а також ключові економічні показники у цих регіонах, то можна зробити припущення, що у 2024 році облікові ставки почнуть потроху знижуватися. Це може стимулювати додаткові інвестиції, що призведе до поступового пожвавлення економіки й ІТ-галузі зокрема. Серед ключових викликів, які можна виділити вже зараз на глобальному рівні, це тяжіння компаній до оптимізації витрат на розробку та подальший розвиток ШІ. У виграшній ситуації будуть ті бізнеси, які швидше за інших адаптуються до цих викликів. Щодо перспектив ІТ-галузі в Україні, то світові замовники вже другий рік спостерігають за стійкістю українських спеціалістів, адже попри всі виклики вони продовжують стабільно і продуктивно працювати. Якщо ми зможемо пройти зиму без суттєвих потрясінь для критичної інфраструктури, то війна на фоні відсутності стабільності у світі з часом може перестати бути стримувальним фактором для розміщення замовлень в Україні. Найбільш вірогідний сценарій для ІT-галузі в Україні у наступному році – це коли обсяг експортних IT-послуг залишиться на рівні 2023 року. Проте в цьому випадку важливим фактором буде власне не сам обсяг, а тренд на пожвавлення ситуації на ІТ-ринку. У випадку стрімкого сплеску глобального попиту на послуги наша галузь зможе показати незначне позитивне зростання на декілька відсотків. Проте це буде можливим лише за умов відсутності суттєвих потрясінь всередині країни».  

Що стосується прогнозів щодо ринку праці, то Роман Апостол із Mate academy вважає:

«Потрібно бути готовими до того, що у наступному році ринок праці залишиться приблизно таким, як є зараз. А можливо навіть дещо складнішим. З позитивних новин: складніший ринок в Україні все одно є простішим, ніж ринок у Польщі. Тобто новачкам-полякам у Польщі все одно складніше працевлаштовуватися, ніж новачкам-українцям в Україні навіть під час великої війни. Також новачкам потрібно готуватися до того, що більше вакансій ставатиме саме в Defense Tech, а от в аутсорсі – менше».

Що стосується підвищення зарплат, то, на думку експерта, підвищення будуть, але не такими, як у 2021 році, коли люди переходили на зарплату у декілька разів вищу за попередню:

«Тобто будуть, але меншими. Стосовно економії: компанії будуть поводитися так, як дозволятиме їхній ринок. Продуктові компанії, які працюють на неукраїнські ринки, зможуть дозволяти собі вищі підняття зарплат. Аутсорс через те, що у них не зростає кількість клієнтів і є працівники, які сидять на бенчі, будуть більше економити. Українські продукти, які працюють на український ринок, будуть десь посередині».

Дарʼя Маляр із Roosh зазначає, що попри всі проблеми:

«У 2023 році конкуренція за таланти стала дуже жорсткою. Попри те, що наразі ми живемо в умовному «ринку роботодавця» (коли більше компанії, аніж кандидати диктують свої правила), кваліфіковані кадри – це велика рідкість, і тут ситуація навряд чи сильно зміниться. Особливо це стосується попиту на AI/ML-спеціалістів, який постійно йшов угору. В Україні ситуація не відрізняється від світу: попит на AI/ML спеціалістів буде зростати. Українські технологічні компанії все активніше впроваджують AI-рішення у свою діяльність для оптимізації та скорочення витрат. Також зростає кількість нетехнічних сфер, де застосовується AI: це й агрономія, і медицина, і військовий сектор. Однак попри великий попит, на ринку досі бракує висококваліфікованих AI/ML-спеціалістів. Ми відчували це у 2021 році, а тепер – особливо. Сильних професіоналів мало, вони дорогі й часто не відкриті до нових пропозицій».

Учасники ринку, з якими спілкувався ProIT, майже одностайно оцінюють розвиток українського ІТ зі стриманим оптимізмом. Якщо ситуація у країні загалом не погіршиться, то сектор працюватиме і навіть може трохи вирости. Позитивні очікування й щодо рекрутингу і зростання зарплат. Проте все це можливе за умови відсутності потрясінь у державі.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.