ProIT: медіа для профі в IT
Приблизно хвилину

НБУ переніс запуск е-гривні: старт пілотного проєкту — у 2025 році

author avatar ProIT NEWS

Національний банк України (НБУ) анонсував запуск пілотного проєкту із впровадження е-гривні — цифрової валюти Центрального банку (CBDC). Згідно з офіційною відповіддю регулятора на запит Економічної правди, проєкт планують реалізувати у 2025 році, хоча точні терміни можуть змінитися залежно від готовності фінансового ринку та вибору технологічного партнера.

У межах пілоту передбачено тестування е-гривні у відкритому середовищі за участю реальних користувачів і провайдерів платіжних послуг. Основою цифрової валюти стане технологія DLT (Distributed Ledger Technology).

НБУ прагне перевірити технічні можливості е-гривні для виконання функцій грошей, задоволення потреб користувачів і тестування програмованих функцій.

«Метою пілоту є тестування е-гривні для визначення технологічних перспектив виконання функцій грошей, задоволення потреб користувачів платіжних послуг і перевірка гіпотез щодо програмованості», — додали у Нацбанку.

Що таке е-гривня?

‌‌Е-гривня — це цифровий аналог національної валюти, який існуватиме поряд із готівковими коштами та банківськими рахунками. Унікальність CBDC полягає у її прямому зв’язку із Центральним банком, що виключає посередників, таких як комерційні банки.

Однією із ключових переваг е-гривні є можливість її програмування. Наприклад, валюта може бути використана виключно для придбання певних товарів чи послуг. Подібні механізми вже застосовувалися в Україні. Наприклад, у межах програми «єПідтримка». CBDC дозволяє реалізувати це через смартконтракти, які автоматично контролюють витрати.

Також можливо програмувати кошти для стимулювання економічної активності. Наприклад, встановлення негативних відсотків для заощаджень або обмеження часу використання грошей з метою пришвидшення витрат.

Попередні етапи тестування е-гривні

‌‌Україна стала однією з перших країн, які почали досліджувати можливості CBDC. У 2018 році НБУ провів пілотний проєкт, у межах якого було випущено 5443 е-гривні. Вони використовувалися для переказів між е-гаманцями, поповнення мобільних рахунків, донатів тощо. Загалом було виконано 208 операцій переказу, 82 поповнення, 42 обміни на безготівкові кошти та здійснено 40 донатів.

Для комунікації щодо проєкту створено спеціальну електронну скриньку: e-hryvnia@bank.gov.ua. НБУ закликає зацікавлених учасників подавати свої пропозиції та ідеї.

Раніше ми повідомляли, що Нацбанк планував провести відкрите тестування е-гривні до кінця 2024 року, залучивши до участі всіх охочих.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.