Акції технологічних компаній відновилися після катастрофічного 2022 року, повідомляє CNBC. Після минулорічного падіння на 33% технологічний індекс Nasdaq завершив 2023 рік зростанням на 43%, що є найкращим показником із 2020 року.
У всій галузі великою подією року стало повернення до ризиків, спричинене припиненням підвищення процентних ставок Федеральною резервною системою та більш стабільним прогнозом щодо інфляції. Компанії також отримали вигоду від заходів зі скорочення витрат, які вони запровадили наприкінці минулого року, щоб зосередитися на ефективності та збільшенні прибутку.
У той час як технологічна галузь отримала значний поштовх завдяки макросередовищу і перспективі зниження вартості запозичень, поява генеративного штучного інтелекту викликала ажіотаж у секторі та підштовхнула компанії інвестувати у те, що вважається наступною «великою справою».
NVIDIA стала переможцем у ШІ-перегонах. Ціна акцій виробника мікросхем злетіла на 239% у 2023 році, оскільки великі постачальники хмарних технологій і стартапи придбали графічні процесори NVIDIA для навчання та запуску передових моделей ШІ.
За перші три квартали 2023 року компанія отримала $17,5 мільярдів чистого прибутку, що у шість разів більше, ніж у попередньому році. Виручка за останній квартал зросла утричі.
Світ дізнався про генеративний ШІ завдяки ChatGPT від OpenAI наприкінці 2022 року. Microsoft, Google, Meta, Amazon та інші почали активно рекламувати свої значні інвестиції в генеративний ШІ, оскільки вони вбудовують цю технологію у власні набори продуктів.
Генеральний директор Amazon Енді Джассі повідомив, що генеративний штучний інтелект, ймовірно, принесе десятки мільярдів доларів доходу для Amazon Web Services у наступні кілька років. У 2023 році акції Amazon зросли на 81%, що стало найкращим показником із 2015 року.
Інвестори Microsoft також насолоджувалися зростанням, якого вони не бачили із 2009 року: акції компанії із програмного забезпечення зросли на 58%.
Крім інвестицій в OpenAI, Microsoft інтегрувала цю технологію у такі продукти, як Bing, Office і Windows. Copilot став брендом широкомасштабного сервісу генеративного ШІ, а минулого місяця генеральний директор Сатья Наделла назвав Microsoft «компанією Copilot».
У своєму останньому звіті про прибутки представники Microsoft заявили, що її валовий прибуток перевищив 71% вперше із 2013 року, коли керівником був Стів Балмер.
Компанія впровадила більш ефективну схему роботи своїх центрів обробки даних і зменшила залежність від апаратного забезпечення, що призвело до більшої маржі для сегмента, що містить Windows, Xbox і пошук.
Окрім NVIDIA, найбільший ріст акцій серед технологічних компаній із великою капіталізацією припав на акції Meta, які підскочили майже на 200%. Водночас NVIDIA та Meta є двома лідерами у S&P 500.
Зростання Meta відбулося в лютому, коли генеральний директор Марк Цукерберг заявив, що 2023 рік стане «роком ефективності» компанії після того, як у 2022 році акції впали на 64%. Компанія скоротила понад 20 тисяч робочих місць, довівши Уолл-стріт, що серйозно налаштована на оптимізацію своїх витрат.
Зростання відновилося, коли Facebook збільшив частку ринку цифрової реклами. У третьому кварталі Meta зафіксувала зростання на 23%. Це найстрімкіше зростання за останні 2 роки.
Як і Meta, Uber ще не було засновано під час збою доткома. Він вийшов на біржу у 2019 році й тривалий час боровся з упередженням, що ніколи не зможе стати прибутковим, оскільки велика частина його доходу йде на оплату водіям. Але економічна модель нарешті почала працювати наприкінці минулого року як для компаній, що займаються спільними поїздками, так і для компаній із доставки їжі.
Усе це дало змогу Uber досягти важливої віхи для інвесторів на початку цього місяця, коли акції були додані до S&P 500.
Згідно з правилами S&P, члени індексу повинні мати позитивний прибуток за останній квартал і загалом за попередні чотири квартали. Uber повідомив про чистий прибуток у розмірі $221 мільйона при доході у $9,29 мільярда за третій квартал. Загалом же за останні чотири квартали компанія отримала понад $1 мільярд прибутку.
Минулого тижня акції Uber сягнули рекорду та підскочили на 149% за рік. Компанія завершила рік на шостому місці за величиною зростання в S&P 500.
Незважаючи на технологічне ралі у 2023 році, протягом року не вистачало нових можливостей для державних інвесторів. Після сумного 2022 року для технічних IPO у 2023 році на ринок вийшло дуже мало імен. Три найвідоміші IPO – це Instacart, Arm і Klaviyo.
Для більшості компаній, які перебувають на пізній стадії IPO, потрібно зробити більше. Байрон Ліхтенштейн, керуючий директор венчурної фірми Insight Partners, назвав 2023 рік «великим перезавантаженням». За його словами, компанії, які мають найкращі позиції для IPO, навряд чи дебютують щонайменше у другій половині 2024 року.
Тим часом вони зроблять необхідні приготування:
«Ми все ще маємо справу із залишками цього «похмілля» після 2021 року».
Читайте також на ProIT: Десять основних дивацтв, наслідків і запитань щодо дивовижних досягнень ШІ у 2023 році.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!