Протягом осені 2024 року в українському сегменті IT відразу кілька великих компаній анонсували скорочення персоналу. Ці новини не привернули б такої уваги у тематичних спільнотах і виданнях, якби не рекордна кількість фахівців, які втратили роботу (від кількох десятків до сотень).
Де і за яких причин ІТ-компанії звільняли робітників і чому цей тренд не є виключно локальним — читайте у матеріалі.
Reface
Ця продуктова компанія останньою на момент написання статті оголосила про масштабне скорочення персоналу. На сторінці в LinkendІn зазначено, що вона змушена попрощатися із 35% команди, а це 60 працівників.
Нагадаємо, що стартап Reface розробляє AI-застосунки для мобільних платформ, зокрема для створення AI-аватарів і заміни облич на фото та відео. У 2020 році його застосунок став першим з українських, які посіли перше місце в AppStore за кількістю завантажень у США.
Своє рішення в Reface пояснили тим, що хочуть із січня 2025 року бути прибутковими й мати змогу продовжувати інвестувати у створення інноваційних мобільних ШІ-застосунків.
Відомо, що скорочення торкнуться всієї компанії, а не тільки ІТ-відділу. Майбутнім колишнім співробітникам пообіцяли залишити корпоративну техніку, виплатити компенсацію та допомогти із працевлаштуванням гарними рекомендаціями.
Раніше в Reface скорочували персонал 3 роки тому і також на початку грудня. Тоді із кількох анонімних джерел всередині компанії стало відомо, що її мають залишити від 70 до 120 спеціалістів. У самій компанії розповіли, що оптимізували команду і 18% фахівців перевели в інші підрозділи та продовжують винаймати людей.
На момент підготовки цього матеріалу у компанії не було вакансій.
RIA.com Marketplaces
Ще одна продуктова IT-компанія, яка розвиває популярні сервіси RIA.com, AUTO.RIA та DIM.RIA, в середині листопада 2024 року скоротила 20% штату. Спочатку про це написали в телеграм-каналі «Підслухано в ІТ…», а потім підтвердили й у самій компанії.
До скорочення у двох українських офісах у Вінниці та Києві працювало понад 400 фахівців.
Артем Уманець, голова правління RIA.com, розповів, що вони хотіли не лише зберегти фінансову стабільність, але й розвиватися. Проте у компанії не зійшлися фінансові показники за рік, тож було ухвалено рішення скоротити амбіції з розвитку нових продуктів і зосередитися на розвитку наявних.
Під скорочення потрапили робітники всіх підрозділів. У RIA пообіцяли виплатити всім заробітну плату за грудень, додаткову винагороду за співпрацю та надати рекомендації для подальшого працевлаштування.
На момент підготовки цього матеріалу у компанії не було вакансій.
MacPaw
Тут заявили про скорочення буквально за тиждень до RIA. Тоді повідомлення MacPaw викликало бурхливе обговорення у соцмережах.
CEO компанії Олександр Косован на своїй сторінці у Facebook написав про непросте рішення скоротити команду на 20%, щоб зберегти стабільність у майбутньому. Посадовець назвав це рішення одним із найважчих у його кар’єрі та пообіцяв підтримати всіх, кого торкнулося скорочення.
Відомо, що на той момент у компанії працювали 500 осіб, тож під скорочення потрапило приблизно 100 фахівців, а за іншими даними — 120.
На момент підготовки цього матеріалу у компанії була одна вакансія — спеціаліста технічної підтримки.
airSlate
Український єдиноріг airSlate скоротив сумарно 100 співробітників. Зокрема й тих, які працюють в українському офісі.
airSlate спеціалізується на автоматизації бізнес-процесів і документообігу. Вона стала однією із трьох українських компаній, які оцінюються у понад 1 мільярд доларів.
Рішення про скорочення у компанії пояснили масштабною реструктуризацією і прагненням надати більше автономії продуктовим командам. З цього приводу CEO airSlate Борис Шахнович написав листа для співробітників, у якому зазначив, що зміни необхідні для майбутнього успіху компанії та відкриття нових можливостей для зростання.
Спеціалісти, які потрапили під скорочення, отримали пакет допомоги, подовжене медичне страхування, можливість придбати техніку для роботи за мінімальною ціною та підтримку у пошуках нового місця працевлаштування.
На момент підготовки цього матеріалу в airSlate продовжують наймати фахівців. У Києві та Вроцлаві відкриті три вакансії: розробника на Go, маркетолога та дата-аналітика.
Grammarly
Українська платформа для покращення письмової англійської, на яку щодня заходить понад 30 мільйонів користувачів, оголосила про скорочення штату на початку лютого 2024 року. На той момент у різних локаціях у компанії працювало понад 1000 фахівців. Під скорочення потрапили 230, серед них 37 — в Україні.
У Grammarly пояснили, що скорочення штату відбувається у межах запланованої реструктуризації й не пов’язане з оптимізацією витрат, адже бізнес продовжує зростати та приносити прибуток.
Співробітникам, із якими компанія вирішила розірвати трудові відносини, було виплачено компенсацію за 6 місяців, додаткові суми на покриття медичного страхування та надано допомогу у подальшому працевлаштуванні. Також вони змогли залишити собі ноутбуки й іншу техніку, якою користувалися у Grammarly.
На момент підготовки цього матеріалу у компанії були відкриті дві вакансії: бекенд-розробника та системного інженера, обидві — віддалені.
Глобальний курс на скорочення у 2024 році
Скорочення у MacPaw, Reface, RIA, Grammarly та airSlate стали найбільш обговорюваними у поточному році, але точно не єдиними прикладами масового звільнення працівників.
Хоча деякі роботодавці наголошували на реорганізації, по факту ми спостерігаємо тренд на скорочення персоналу, коли висококваліфіковані спеціалісти мають знову шукати себе на ринку праці.
Якщо простежити за тим, як змінювалася чисельність персоналу у першій десятці найбільших IT-компаній України, то виявиться, що сумарно їхній штат зменшився на понад 1500 осіб. Це з урахуванням того, що жодна із компаній, ситуацію в яких ми висвітлили, не входить до топ-10.
Деякі скорочення, які також можна вважати масовими, не були висвітлені у ЗМІ та залишилися поза увагою. Часто керівники не пишуть публічних повідомлень, натомість практикуючи «тихе скорочення», щоб уникнути критики та негативних реакцій із боку суспільства.
Насправді масові скорочення почалися в ІТ ще торік. Саме цей рік став першим кризовим для українського сегменту ринку з початку повномасштабного вторгнення росії.
У новому дослідженні IT Research Ukraine 2024, яке підготував Львівський ІТ-кластер, фахівці відзначили подальше падіння обсягів експорту ІТ-послуг. Прогнозований розрив становитиме 4–6% порівняно із попереднім роком.
На кінець поточного року кількість залучених в ІТ фахівців скоротилася на 1,6% і зараз налічує 302 тисячі осіб, з них в Україні проживають 238 тисяч. Проте попри скорочення штату великі та середні компанії продовжують наймати персонал і навіть відкривати нові офіси за кордоном. У лідерах — Польща.
Український тренд на скорочення штату ІТ-компаній здебільшого пояснюється кількома внутрішніми причинами. Проте нагадаємо, що гучні звільнення в tech-сфері так само відбувалися протягом останнього року в США та Європі.
Так, із початку 2024 року Google скоротив кілька сотень працівників інженерного підрозділу, Microsoft звільнила 1900 фахівців зі своїх ігрових підрозділів, PayPal — 2500 співробітників, а eBay — 1000. Серед причин найчастіше називали реорганізацію, очікування рецесії та заміну деяких фахівців штучним інтелектом.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!