ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Лайфхаки: як дізнатися, що ваш Mac зламали

author avatar ProIT NEWS

Комп’ютери Mac, як правило, захищені від хакерів, але і вони можуть зазнати зламу. MacWorld розповідає, як дізнатися, чи зламано ваш Mac, і що з цим робити.

Користувачі Mac вважають, що їхні комп’ютери захищені від шкідливого програмного забезпечення та вірусів, якими страждають комп’ютери з Windows. Однак не варто бути надто впевненими, коли мова заходить про безпеку Mac. Є експлойти, за допомогою яких злочинці можуть зламати ваш Mac і залишити його як навстіж відчинені двері, через які вони можуть викрасти ваші дані або ще гірше.

Як Apple захищає Mac від хакерів

Apple постійно зайнята виправленням недоліків безпеки, коли вони виникають, але раніше вона покладалася на те, що їх установлюють користувачі.

Перш ніж компанія запустила macOS Ventura у 2022 році, потрібно було оновити операційну систему, щоб отримати важливий компонент безпеки на Mac. Оскільки деякі люди відкладали встановлення оновлень операційної системи, це було проблематично, тому Apple змінила спосіб застосування оновлень безпеки до Mac.

Ці важливі оновлення безпеки тепер можна завантажувати як фонові оновлення, які можна автоматично інсталювати на комп’ютері Mac без необхідності будь-яких дій користувача.

Рекомендуємо вам перевірити наведені нижче параметри, щоб переконатися, що їх налаштовано на вашому Mac:

  • Відкрийте налаштування системи.
  • Виберіть «Загальні».
  • Клацніть значок «i» поруч із пунктом «Автоматичні оновлення».
  • Переконайтеся, що вибрано параметр «Установити відповіді безпеки» та системні файли, навіть якщо вирішите не вибирати інші (хоча рекомендовано це зробити).

Якщо у вас не використовується Ventura або новіша версія, коли Apple випустить оновлення macOS із компонентом безпеки, важливо встановити його якомога швидше.

Ви все одно можете налаштувати свій Mac на автоматичне завантаження й оновлення операційної системи. Для цього просто виконайте такі дії:

  • Відкрийте «Системні налаштування».
  • Натисніть «Оновлення програмного забезпечення».
  • Натисніть «Додатково».
  • Переконайтеся, що вибрано параметр «Установити файли системних даних і оновлення безпеки».

Тепер ваш Mac перевірить наявність оновлень і встановить оновлення. Вам не потрібно нічого робити.

Як дізнатися, чи зламано ваш Mac

Якщо ви вважаєте, що ваш Mac зламали, є кілька способів дізнатися це. По-перше, зверніть увагу на ознаки: ваш Mac сповільнився? Ваше вебз’єднання дуже повільне? Чи виглядає реклама, яку ви бачите, дещо хитромудрішою, ніж зазвичай? Ви помітили щось дивне у своїх банківських виписках?

Якщо ви вважаєте, що обліковий запис зламали, перевірте вебсайт haveibeenpwned.com і введіть свою адресу електронної пошти, щоб перевірити, чи не йдеться про порушення даних. Якщо це так, тоді змініть свій пароль. Це ще не означає, що вас зламали, але цілком можливо, що якщо ця інформація доступна.

Ще один спосіб визначити, чи відбувається якась дивна діяльність, — це перевірити Монітор активності та переглянути мережеву активність.

Можна перейти в «Системні параметри» > «Загальні» > «Спільний доступ» (або «Системні параметри» > «Спільний доступ до Ventura») і перевірити, чи має хтось підозрілий доступ до чогось. Наприклад, «Спільний доступ до екрана» або «Віддалене керування».

Найкращий варіант — перевірити вашу систему за допомогою якогось програмного забезпечення безпеки, яке може перевірити наявність вірусів або зловмисного програмного забезпечення, яке могло потрапити у вашу систему.

Як захистити свій Mac від хакерів

macOS — дуже безпечна система, тож не варто панікувати. Якщо ж ви хочете зменшити ймовірність того, що вас зламають, то слід виконувати такі прості дії:

  • Завантажувати програмне забезпечення лише з Mac App Store або з офіційних вебсайтів виробників.
  • Слід уникати натискань на посилання в електронних листах, якщо вони ведуть на підозрілі вебсайти та зловмисне програмне забезпечення. Не використовуйте кабелі USB, інші кабелі чи карти пам’яті, якщо не впевнені, що вони безпечні.
  • Коли переглядаєте вебсторінку у приватному режимі або в режимі анонімного перегляду.
  • Якщо ви коли-небудь отримаєте запит на програму-вимагач або фішинговий електронний лист, не відповідайте, оскільки це лише підтверджує ваше існування.
  • Інший спосіб — слід переконатися, що ви завантажуєте оновлення для macOS, щойно вони стануть доступними, оскільки зазвичай вони включають виправлення безпеки. Фактично, ви можете налаштувати свій Mac на автоматичне завантаження таких оновлень. Увімкніть автоматичне оновлення в меню «Параметри системи» > «Оновлення програмного забезпечення», клацніть на пункт «Автоматичне оновлення» та виберіть усі параметри. До Ventura перейдіть до «Системні параметри» > «Оновлення програмного забезпечення» і клацніть поруч «Автоматично оновлювати мій Mac до Ventura».
  • Подумайте про використання спеціального програмного забезпечення безпеки. Наразі найкращий вибір — це Intego Mac Internet Security X9. Також можна використовувати McAfee Total Protection 2021 року та Norton 360 Deluxe.
  • Необхідно розглянути можливість використання менеджера паролів. Це дозволить мати кілька складних даних для входу в усі свої облікові записи без необхідності їх запам’ятовувати. Тут рекомендовано використовувати LastPass, 1Password і NordPass.

Читайте також на ProIT, коли очікується MacBook Apple M5 зі складаним дисплеєм.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.