Все більше компаній використовують рішення low-code або навіть no-code. Кілька кліків – і стек запущено. Ще кілька кліків інтегрують його з локальним LDAP, щоб кожен в офісі міг увійти й виконувати свою роботу. Останні кілька кліків, і система починає викачувати звіти й електронні таблиці. Для людей, яким пощастило бути частиною робочого процесу, усе це виглядає як магія.
Але навіть якщо low-code пакет працює добре, є причини подумати двічі. За добре відшліфованим «фасадом» приховані проблеми, які не можна вирішити, натиснувши на просте діалогове вікно. Деякі речі не такі привабливі, якими здаються. InfoWorld визначив шість причин бути обережними щодо вживання low-code кул-ейду.
Автоматизація робить нас легковажними
Коли люди починають довіряти машинам, вони іноді перестають думати самостійно. Якщо алгоритм каже, що це правильно, ми просто погоджуємось із ним.
Є багато катастрофічних прикладів такої легковажності. У 2016 році в аеропортах Великої Британії затримували рейси через збій у програмі. Персонал просто «не знав, хто вже пройшов через ворота [безпеки]».
Раніше люди могли взяти на себе управління і, скажімо, посадити літак в Іст-Ривер у разі збою системи. Якщо ми почнемо надмірно покладатися на машини, особливо враховуючи спокуси low-code, чи зможемо ми зреагувати у надзвичайних ситуаціях?
Правила більшості
Рішення з low-code розраховані на те, щоб задовольнити більшість. Якщо ваш бізнес унікальний, варіантів налаштування може бути недостатньо. Якщо успішність вашого бізнесу залежить від вашого власного спеціального робочого процесу, підходу або методу, то єдиний спосіб підтримки бізнесу – написання власного коду.
Cruft накопичується
При написанні унікального коду непотрібні функції просто не впроваджуються. Рішення з low-code не мають такої переваги. Вони створені як універсальні, що у комп’ютерному коді означає бібліотеки, наповнені нескінченними if-then-else, які перевіряють усі випадки в мережі.
Зрештою, ця здатність до автоматичного налаштування – це магія, яку продає команда маркетологів. Але ця магія набагато менш ефективна, ніж налаштований вручну код, написаний кимось, хто знає свою справу. Врешті-решт, коли ваш проєкт масштабується, комусь доведеться заплатити за всі ці додаткові цикли if-then-else.
Неточності та помилки
Попри всі разючі здібності ШІ, насправді ніхто не знає, скільки помилок і неточностей приховано у його моделях. Платформи з low-code мають ту саму проблему. Ми тільки починаємо розуміти, які помилки вони можуть робити. Коли ми подолаємо почуття благоговіння й перестанемо автоматично покладатися на чарівні алгоритми, то почнемо знаходити спосіб боротися з викривленнями у роботі систем або алгоритмів.
Сумнівні вдосконалення
Яка частина роботи з розробки програмного забезпечення насправді полягає у боротьбі з крапками з комою? Скільки часу витрачається на зустрічі із замовниками, які просять вас перемістити кнопку на кілька пікселів ліворуч і додати трохи більше червоного до кольору фону?
Часто версія програми з low-code замінює виклик процедури бібліотеки діалоговим вікном для введення трьох відтінків RGB потрібного кольору. Чи набагато легше ввести ці параметри в поле, ніж написати рядок Java, Python або C++?
Нам подобається уявляти, що діалогові вікна з low-code економлять наш час, але у багатьох випадках вони просто створюють фасад того самого розумового робочого процесу дизайнерського мислення. Складний інтерфейс із low-code може виглядати простішим, ніж перегляд документації в пошуках правильного синтаксису для виклику процедури. Але часто ця економія часу не дає бажаного результату.
Приховані витрати
Коли low-code працює добре, усі щасливі. Але коли виникають проблеми, лише справжній програміст може з цим розібратися. Іноді вам потрібно зробити щось нестандартне, для чого система з низьким кодом не була розроблена. Інколи ви заганяєте систему настільки, що вона дає збій або виходить із ладу. У будь-якому випадку тільки справжній програміст, який вміє писати реальний код, може знайти рішення.
Проблема з low-code полягає у тому, що він часто вирішує лише прості проблеми, такі як синтаксис. Усе, що знаходиться глибше, все ще потребує навичок хорошого програміста, який розуміє всі приховані механізми, яких ми не бачимо. Системи з low-code все ж є програмним забезпеченням і потрібен хтось, хто розмовляє мовою байтів, масивів і структур даних.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!